لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۶

اسرائیلی‌ها در بلژیک علیه رهبران حماس شکایت کردند


یک مادر اسرائیلی با دو فرزندش در مقابل یک حمله راکتی حماس پناه گرفته است.
پانزده نفر اسرائیلی که از حمله‌های راکتی فلسطینی‌ها به جنوب اسرائیل زخمی شده یا بستگان‌شان را از دست داده‌اند علیه سران حماس به دادگاهی در کشور بلژیک شکواییه ارائه کرده و خواهان تعقیب قضایی رهبران حماس به عنوان آمران اصلی این حملات راکتی شده‌اند.

شکواییه دسته‌جمعی اسرائیلی‌های یاد شده روز سه‌شنبه گذشته در دادگاهی در بروکسل رسما ثبت شد.

یک بنیاد مدافع غیرنظامی‌های اسرائیلی در اتحادیه اروپا به خانواده‌های اسرائیلی در ارائه این شکواییه کمک حقوقی کرده است.

شکواییه مذکور از این نظر به دادگاه بلژیک ارائه شده که شکایت‌کنندگان، افزون بر تابعیت اسرائیلی، شهروند بلژیک نیز محسوب می‌شوند و گذرنامه آن کشور را در اختیار دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، راول کوبلیر، یک وکیل مدافع بلژیکی، در این باره گفت: «شکواییه در پایان شش ماه تلاش و آماده‌سازی مدارک برای پرونده ارائه شد، و در این مدت اسناد زیادی در مورد ارتباط سران حماس با عملیات تروریستی نیروهای آنها که منجر به صدمه دیدن این اسرائیلی‌ها شده گردآوری شد.»

در این شکواییه آمده است که ده نفر از سران کادر نظامی و سیاسی حماس، از جمله خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس در سوریه، اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در غزه، محمود الزهار، عضو دفتر سیاسی حماس در غزه، محمد الجعبری، فرمانده کنونی شاخه نظامی حماس، و محمد ضیف، فرمانده پیشین شاخه نظامی حماس (که رد پایش از سال‌ها پیش ناپدید شده)، باید دستگیر و محاکمه شوند.

شکواییه ارائه شده به دادگاه بلژیک بر اساس گزارش قاضی ریچارد گلدستون، نماینده ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره عملیات «سرب مذاب» تهیه شده است.

گزارش قاضی گلدستون در زمینه عملیات سال گذشته ارتش اسرائیل علیه تشکل‌های مسلح فلسطینی غزه در عین حال که اعلام کرده بود اسرائیل در حمله به غزه مرتکب «جنایت جنگی» شده است، حماس را نیز به ارتکاب «جنایت جنگی» علیه غیرنظامیان متهم کرده بود.

گزارش گلدستون تاکید داشت که «اقدامات حماس پایمال کردن قوانین بشردوستانه و جهانی است».

وکیل بلژیکی خانواده‌های اسرائیلی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید بلژیک به عنوان عضو سازمان ملل نمی‌تواند این شکواییه را نادیده بگیرد.

به گزارش این خبرگزاری، مردخای تسیبین، وکیل اسرائیلی این پرونده، نیز گفته است که احتمال دارد خانواده‌های اسرائیلی قربانی حمله‌های راکتی حماس به‌زودی علیه سران حماس به سایر دادگاه‌های دیگر از جمله در اسپانیا، بریتانیا و ایتالیا شکواییه ارائه کنند.

اوری یبلونکا، مسئول بنیاد هواداران اسرائیل در اروپا، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «اهمیت بسیار دارد که سطح آگاهی اروپاییان در این زمینه که حماس سازمانی تروریستی است افزایش یابد، و ما تلاش می‌کنیم که معادله هم‌سطح جلوه دادن اسرائیل و حماس در افکار عمومی را پاک کنیم.»

اوائل ماه دسامبر یک دادگاه بریتانیا علیه تسیپی لیونی، وزیر امورخارجه اسرائیل، در زمان عملیات «سرب مذاب» حکم دستگیری صادر کرد که به جنجالی بزرگ در مناسبات اسرائیل با بریتانیا تبدیل شد، و نخست وزیر و وزیر خارجه بریتانیا برای آن از خانم لیونی پوزش خواستند و او را رسما دعوت به سفر به بریتانیا کردند.

کمیته فلسطینی «التوثیق»، وابسته به وزارت دادگستری در دولت حماس، تایید کرد که حماس در پشت پرده صدور حکم جلب برای خانم لیونی قرار داشته است. ضیا المدهون، مسئول این کمیته، بیست و یکم دسامبر به روزنامه تایمز لندن گفت: «ما سیاست روشنی را برای تعقیب مقامات اسرائیلی در هر جای جهان که امکان داشته باشیم پیگیری می‌کنیم.»

بیست و هفتم دسامبر، برابر با ششم دی‌ماه، نخستین سالگرد عملیات نظامی ۲۲ روزه «سرب مذاب» است که اسرائیل در جریان آن از زمین و هوا به نوار غزه حمله کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG