لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۲

ابراز خوشبینی ناتو به کنترل فعالیت شورشیان در افغانستان


کانادا که ۲۵۰۰ سرباز در استان قندهار دارد، اعلام کرده است: ماموريت سربازانش را در افغانستان در سال بعد تمدید نخواهد کرد، مگر اين که ساير کشورهای ناتو سربازان بيشتری به جنوب افغانستان بفرستند.

کلوديا فاس، سخنگوی نیروهای بين المللی ناتوروز يکشنبه اعلام کرد: نیروهای طالبان پراکنده نيستند و ۷۰ درصد خشونت های سال قبل تنها در ده درصد از افغانستان اتفاق افتاده است.


خانم فاس که در یک کنفرانس خبری در کابل سخن می گفت، اضافه کرد:«این موضوع به روشنی در حال آشکار شدن است که اقدامات شورشیان در حال کنترل شدن است.»


اظهار نظر اين سخنگو در حالی صورت می گيرد که به تازگی گزارش های بدبينانه ای درباره شرايط افغانستان شامل تحرک نيروهای طالبان عليه نيروهای آمريکايی و متحدانش انتشار يافته بود.


جيمز جونز، ژنرال بازنشسته نيروی دريايی آمريکا و تامس پيکرينگ، فرستاده سابق سازمان ملل، هفته گذشته اخطار کردند که افغانستان به خاطر کمتر شدن کمک های بين المللی و رشد نيروهای طالبان در خطر سقوط قرار دارد.


غالب کشورهای ناتو از فرستادن سرباز به منطقه خطرناک جنوب افغانستان خودداری می کنند و اين باعث ايجاد شکاف بين نيروهای آمريکا، بريتانيا، هلند و ديگر کشورهايی شده است که در اين منطقه پر خطر در جنگ با طالبان به سر می برند.


غالب کشورهای ناتو از فرستادن سرباز به منطقه خطرناک جنوب افغانستان خودداری می کنند و اين باعث ايجاد شکاف بين نيروهای آمريکا، بريتانيا، هلند و ديگر کشورهايی شده است که در اين منطقه پر خطر در جنگ با طالبان به سر می برند.

آمريکا هزینه های يک سوم از نيروهای ۴۲ هزار نفری ناتو در افغانستان را تامين می کند و بين ۱۲ تا ۱۳ هزار نيروی آمريکايی در این کشور حضور دارند.


کانادا که ۲۵۰۰ سرباز در استان قندهار دارد، اعلام کرده است که ماموريت سربازانش را در افغانستان در سال بعد تمدید نخواهد کرد، مگر اين که ساير کشورهای ناتو سربازان بيشتری به جنوب افغانستان بفرستند.


کانادا از اواخر سال ۲۰۰۱ که به جمع نيروهای متحد آمريکا عليه طالبان پيوسته، تاکنون ۷۸ سرباز و يک ديپلمات خود را از دست داده است.


بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس که بر پايه گزارش های مقامات محلی و بين المللی تهيه شده، در سال ۲۰۰۷ ، بيش از ۶۵۰۰ نفر که غالبا نيروهای شورشی بوده اند، در افغانستان کشته شده اند.


افغنستان و مشکل طالبان


دولت افغانستان از سال ۲۰۰۵ميلادی تاکنون بر ضرورت مذاکره با طالبان تاکيد می کند.


زمانی تئوريسين های دولت حامد کرزای، طالبان را به چند شاخه تقسيم کردند و بر ضرورت گفت و گو با طالبان ميانه رو تکيه می کردند. نکته ای که اکنون به گفته سخنگوی رييس جمهوری افغانستان به عنوان يک سياست در آمده است.


اما ملا ضعيف، سفير پيشين طالبان در اسلام آباد، از همه فراتر رفته و تاکيد دارد که «بايد با همه شاخه های طالبان از جمله طالبان تندرو نيز مذاکره صورت شود.»


او گفت و گو با طالبان تندرو را راهکار صلح واقعی در افغانستان می داند.


با آن که گفت و گو با طالبان و بازگشت آن ها به ساختار سياسی و نظامی افغانستان طرفداران جدی دارد، اما برخی از رهبران ائتلاف شمال سابق که در آغاز حمله نظامی آمريکا به طالبان اين گروه را از قدرت ساقط کردند، با نگرانی موضوع مصالحه با طالبان را دنبال می کنند.در بسياری از موضع گيری اين رهبران، از مصالحه و مذاکره با طالبان به شدت انتقاد شده و آنان می گويند که بازگشت طالبان به قدرت سياسی در افغانستان موجب تک قومی شدن قدرت در اين کشور در حال گذار خواهد شد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG