لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۱

تاجزاده: شخص رهبر در مورد عواقب انتخابات فرمایشی برای کشور مسئول است


مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزارت کشور دولت خاتمی، با هشدار نسبت به فراهم نشدن شرایط انتخابات آزاد، مسئولیت عواقب برگزاری انتخابات «فرمایشی» را به عهده شخص آیت الله خامنه‌ای دانست و گفت وی باید در برابر ملت، تاریخ و آیندگان پاسخگو باشد.

به گزارش وبسایت کلمه، وی با اشاره به تحولات منطقه و کشور‌های عربی اظهار داشت در حالی که در همه دنیا و جهان اسلام مهم‌ترین شعار، «هر فرد یک رای» است، در ایران «شعار یک نفر به جای همه، و همه برای یک نفر مطرح می‌شود و یک نفر به جای همه و برای همه تصمیم می‌گیرد.»

مصطفی تاجزاده که یک روز پس از انتخابات ۱۳۸۸ دستگیر شد و همچنان در زندان اوین به سر می‌برد، همچنین گفت در حالی که جو حاکم بر کشورهای اسلامی، تاکید بر سازگاری اسلام و دموکراسی و حقوق بشر است، در ایران به گفته او تلاش بر این است که «اسلام طالبانی و مصباحی» را به مردم تحمیل کنند.

مصطفی تاجزاده با اشاره به بهار عربی در کشورهای منطقه گفت: «جای تاسف است که امروز جای اصلاحات و خاتمی خالی است تا ایران "الگوی جهان اسلام" باشد به جای اینکه "عبرت جهان اسلام" باشد. امروزه هر کشوری که در آن بهار عربی اتفاق می‌افتد، اولین حرفشان این است که الگوی حکومتی ما ایران نیست. یعنی که امتیاز ویژه و انحصاری به روحانیت نمی‌دهیم، حجاب را اجباری نمی‌کنیم و حقوق منتقدین و مخالفین، حتی سکولار‌ها و مارکسیست‌ها را به رسمیت می‌شناسیم و در رقابتی صددرصد آزاد، اعتماد مردم را به خود جلب می‌کنیم.»

این عضو حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب تصریح کرد: «اگر در ایران هم انتخابات آزاد باشد، اسلام سازگار با دموکراسی و آزادی و مدافع حقوق بشر بر اسلام مصباحی- خوارجی پیروز خواهد شد. به همین دلیل اقتدارگرا‌ها از انتخابات آزاد می‌ترسند و حتی در شرایطی که کشور با بحران‌های جدی مواجه است و چاره‌ای جز برگزاری انتخابات آزاد نیست، ترجیح می‌دهند میهن و اسلام و مردم لطمه ببینند اما تن به خواسته مردم و رای مردم ندهند و آنان را ذره‌ای در قدرت خود شریک نسازند و مشارکت ندهند.»

تاجزاده بار دیگر تاکید کرد که تنها «راه نجات کشور» برگزاری انتخابات آزاد است و ابراز امیدواری کرد تا فرصت باقی است «خطا‌ها» جبران شود.

مصطفی تاجزاده در عین حال مسئولیت اصلی در اتخاذ چنین تصمیمی را متوجه آیت الله خامنه‌ای دانست و تاکید کرد که اگر رهبر برای کشور مسیر دیگری انتخاب کند، در مقابل ملت، تاریخ و آیندگان باید پاسخگو باشد.

تاجزاده تصریح کرد: «با توجه به اینکه در حال حاضر فقط رهبری می‌تواند با اتخاذ تصمیمی تاریخی موجب برپایی انتخابات آزاد شود، چنانچه تا روزهای منتهی به ثبت نام داوطلبان لوازم و مقدمات انتخابات آزاد فراهم شود و شروط آقای خاتمی محقق گردد، باید از رهبری نظام تشکر کرد و با مشارکت وسیع و فعال در انتخابات فردایی بهتر را برای همه ایرانی‌ها رقم زد و بدخواهان را که طرح‌های خطرناکی را علیه میهن و مردم تهیه کرده‌اند، ناامید کرد. در غیر این صورت مسئولیت برگزاری انتخاباتی فرمایشی و رسوا که یقیناً با عدم شرکت و رای ندادن قشرهای وسیعی از هم وطنان مواجه خواهد شد، در درجه اول به عهده شخص رهبر است و ایشان باید درباره نتایج سوء و بعضا مهلک این اقدام غیرقانونی و غیر مصلحت آمیز، پاسخگوی مردم و آیندگان باشد.»

وی افزود: «ملت ایران چنین رفتار اهانت آمیزی را آن هم پس از بهار عربی و برگزاری انتخابات آزاد در مصر و تونس و ترکیه و مراکش و مالزی و لبنان و عراق، هرگز بر حاکمان نخواهد بخشید.»

در حالی چهره‌های برجسته اصلاح طلبان نظیر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین و محمد موسوی خوئینی بر شروط این جریان برای شرکت در انتخابات تاکید دارند، به تازگی آیت الله مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان، گفته است که آیت الله خامنه‌ای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات را منوط به اقرار به اشتباهشان کرده است.

با این حال، محمد خاتمی و محمد موسوی خوئینی، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز به صراحت گفته‌اند که شرایط برای شرکت انتخابات فراهم نشده است.

موسوی خوئینی حتی فرا‌تر از این رفته و گفته است که اگر احمد جنتی «نامه فدایت شوم» هم برای اصلاح طلبان بفرستد، اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نخواهند کرد و مردم هم می‌دانند با چنین انتخاباتی چه کنند.

انتخابات مجلس قرار است در دوازدهم اسفند سال جاری برگزار شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG