لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۳۷

احمد علم‌الهدی: با برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالفم


امام جمعه مشهد گفته است که «کنسرت، هنر کُش است».

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد که تاکنون سرسختانه با برگزاری کنسرت موسیقی در این شهر مخالفت کرده، این بار گفته که اساسا با برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالف است. با این حال وی تلاش کرده اطمینان دهد که طرفدار هنر است، حتی بیشتر از هنرمندان.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز چهارشنبه ۳۰ فروردین اظهارات آقای علم‌الهدی در جمع دانشگاهیان شهر مشهد را بازتاب داده که گفته است: «با برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالفم چون کنسرت، هنر کُش است».

امام جمعه مشهد اما در ادامه عنوان کرده که او هم مانند آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، موسیقی را حرام نمی‌داند و به برخی از آهنگ‌ها گوش می‌دهد.

مخالفت‌های احمد علم‌الهدی با برگزاری کنسرت عملا باعث شده که شهر مشهد در چند سال اخیر از برگزاری کنسرت محروم شود. این موضوع واکنش‌های دولت حسن روحانی را به دنبال داشته اما در نهایت علی جنتی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها به صراحت گفت که تسلیم این خواسته شده و در شهر مشهد دیگر کنسرتی برگزار نمی‌شود.

امام جمعه مشهد که پیش از این کنسرت موسیقی را زمینه‌ساز «فسق و فجور» و «کانون فساد و فحشا» را دانسته بود، تاکید کرده که مخالفت‌های او به معنای این نیست که او ضدهنر است بلکه «خود را بیش از هنرمندان طرفدار هنر می‌داند چون اگر هنر در مسیر تعالی انسانی قرار گیرد، بهترین عبادت است».

وی سپس افزوده: «مظلومیت موسیقی این است که در دانشگاه کنسرت بگذارند و برای آن بیرون از دانشگاه بلیت بفروشند! در دیگر کشورها کنسرت ابزار هنر است نه ابزار تفریح و عیاشی».

پیش از این به دنبال مخالفت‌های امام جمعه مشهد با برگزاری کنسرت موسیقی در این شهر، امامان جمعه و مقامات سپاه دیگر شهرها نیز خواستار توقف اجرای کنسرت‌های موسیقی در شهرهای خود شده‌اند، از جمله امامان جمعه شیراز و ارومیه و سیرجان و فرمانده سپاه کرمانشاه.

آقای علم‌الهدی پدر همسر ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، است و نامزدی آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری امسال باعث شده که امام جمعه مشهد بیشتر در کانون توجهات باشد.

XS
SM
MD
LG