لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۲

ایران و روسیه توافقنامه نظامی - دفاعی امضا کردند


وزرای دفاع ایران و روسیه ضمن امضای یک توافقنامه نظامی – دفاعی، بر حل و فصل اختلافات میان دو کشور در رابطه با سامانه اس ۳۰۰ تاکید کردند.

این توافقنامه روز سه‌شنبه، ۳۰ دی در پی سفر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به تهران امضا شد که در آن به مسائل و چالش‌هایی همچون «مقابله با انواع تروریسم، تجزیه‌طلبی و افراط گرایی» نیز پرداخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در کنفرانسی خبری پس از امضای این موافقتنامه گفت که «ایران و روسیه تحلیل واحدی نسبت به مقوله تروریسم دارند» و اساسا «شرایط حاکم بر منطقه و مسائل بین‌المللی اقتضا می‌کند که روسیه و ایران با همکاری‌های خود بر ثبات و امنیت جهانی تاثیر بگذارند».

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز بر سخنان آقای دهقان صحه گذاشت و گفت که «دیدگاه‌های دو کشور به یکدیگر نزدیک و در برخی موارد کاملا مشابه است».

به گفته او، «تصمیم گرفته شده جنبه عملی همکاری دفاعی میان ایران و روسیه افزایش یابد تا دو کشور آمادگی نظامی بیشتری داشته باشند».

وزیر دفاع روسیه سپس اظهار داشت که در دیدار با همتای ایرانی خود درباره مسائل مورد علاقه طرفین از جمله مبارزه با تروریسم بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر، تبادل هیات‌ها، انجام مذاکرات ستادی و آموزش ناظران و توسعه همکاری‌های دریایی بحث کرده است.

به گفته آقای شویگو، طرف روسی همچنین پیشنهاد همکاری‌های انسان دوستانه در زمینه مین‌زدایی را مطرح کرده است.

در گزارش ایرنا از امضای توافقنامه نظامی – دفاعی میان ایران و روسیه آمده است که وزرای دفاع دو کشور برای حل وفصل مشکل سامانه اس۳۰۰ نیز توافق کرده‌اند.

ایران به دنبال امتناع روسیه از تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ خواستار دریافت غرامتی معادل چهار میلیاد دلار شده است.

سامانه پدافندی اس- ۳۰۰ می‌تواند تا شعاع ۱۵۰ کيلومتری خود را پوشش دهد و قادر است هواپيماها و موشک‌های بالستيک در ارتفاع کم يا زياد را ردگيری کرده و هدف قرار دهد.

اسرائيل و آمريکا نسبت به فروش اين سامانه به ايران واکنش منفی نشان داده‌اند و مصرانه از مقام‌های کرملين خواسته‌اند اين نوع جنگ‌افزار پيشرفته را در اختيار ايران قرار ندهند.

طرفین سال ۲۰۰۷ توافق کرده بودند که روسیه در ازای دریافت ۸۰۰ میلیون دلار این سامانه را به ایران تحویل دهد اما به دنبال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در سال ۲۰۱۰، مسکو نیز از اجرای این توافقنامه سر باز زد.

XS
SM
MD
LG