لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۵۳

وزارت بهداشت: کمیته‌های انضباطی دانشجویان را بی‌دلیل احضار نکند


یک مقام وزارت بهداشت ایران از روند احضار دانشجویان به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها انتقاد کرد و هشدار داد که این کمیته‌ها نباید ابزار دست کسی شود.

روزنامه «سپید» روز پنج‌شنبه ۳۰ اردیبهشت اظهارات معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت ایران را بازتاب داده که گفته است، «احضار بی‌دلیل دانشجو به کمیته انضباطی ممنوع» است.

محمدرضا فراهانی افزوده است: «می‌خواهیم این پدیده شوم و پلید که شورای انضباطی ابزار دست کسی شود، در دانشگاه‌ها اتفاق نیفتد و بدون دلیل دانشجویان احضار و بازخواست نشوند».

وی سپس مثال آورده که کمیته‌های انضباطی دانشجویان را مورد بازخواست قرار می‌دهند که چرا انجمن اسلامی تشکیل داده‌اید.

به نوشته گزارشگر روزنامه سپید، آقای فراهانی این سخنان را در حضور آن دسته از مسئولان دانشگاهی عنوان کرده که «بارها در نامه‌هایی با عناوین مختلف نظیر بدحجابی، پوشش، برخورد نامناسب وعدم رعایت قوانین آموزشی دانشجویان را به کمیته انضباطی دعوت کرده‌اند».

پیش از این در آستانه نوروز ۱۳۹۵ برخی رسانه‌های داخل ایران از احضار گسترده دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور به کمیته‌های انضباطی خبر داده بودند.

روزنامه «شرق» نیز به نقل از یکی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نوشت که دلیل این احضارها مواردی مانند «رعایت نکردن حجاب» و «سیگار کشیدن آقایان» بوده است.

همان زمان ۱۲ شورای صنفی دانشجویی در بیانیه‌ای با اعتراض به این روند، شمار دانشجویان احضار شده ظرف سه ماه را ۱۵۰ نفر اعلام کرد که بیشتر آنها نیز با تماس‌های تلفنی احضار شده بودند.

بیانیه این ۱۲ شورای صنفی عنوان می‌کرد که بیشتر دانشجویان «به بهانه پوشش نامناسب به اتاق‌های گفت‌وگوی کمیته انضباطی» احضار شده‌اند.

در این حال معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت تأکید کرده که «ادبیات قهری پاسخ نمی‌دهد و بلکه نتیجه معکوس دارد» و از این رو کمیته‌های انضباطی از قدرت خود باید «به شکل مشروع و در حد ضرورت استفاده کنند».

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG