لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۳

روزنامه‌نگاران زندانی: چیت‌ساز آزاد شد، مازندرانی به مرخصی رفت


رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان گزارش داده‌اند که احسان مازندرانی، مدیرمسئول سابق روزنامه فرهیختگان، از زندان به مرخصی رفته و آفرین چیت‌ساز، دیگر روزنامه‌نگار زندانی، نیز به به قید وثیقه آزاد شده است.

وب‌سایت کلمه روز سه‌شنبه، ۱۵ تیر، نوشت که آقای مازندرانی پس از دوره‌ای اعتصاب غذا به مرخصی سه‌روزه فته است. گزارش این رسانه با تصویر تازه‌ای نیز از احسان مازندرانی همراه است که او را با پای گچ‌گرفته نشان می‌دهد.

آقای مازندرانی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت» به هفت سال زندان محکوم شد.

وی آبان‌ماه سال گذشته به همراه چند روزنامه‌نگار دیگر از از جمله آفرین چیت‌ساز بازداشت شد که آن زمان مقامات قضایی ایران آنها را اعضای یک «شبکه نفوذی در رسانه‌ها» نامیدند.

احسان مازندرانی اما چندی پیش در نامه‌ای از زندان عنوان کرد که هزینه انتشار ویدئوی وداع آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی با فرزندش، مهدی هاشمی را می‌دهد که عازم زندان بود.

احسان مازندرانی پس از هشت ماه زندان روز سه‌شنبه مرخصی آمد
احسان مازندرانی پس از هشت ماه زندان روز سه‌شنبه مرخصی آمد

​روز سه‌شنبه همچنین وب‌سایت خبری زیتون گزارش داد که آفرین چیت‌ساز با تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه از زندان آزاد شده است. این گزارش میزان وثیقه خانم چیت‌ساز را یک میلیارد تومان عنوان کرده است.

آفرین چیت‌ساز به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت، و ارتباط با دولت‌های بیگانه» به ده سال زندان محکوم شده است.

وب‌سایت زیتون می‌نویسد که او تا زمان اعلام نظر دادگاه تجدید نظر از زندان آزاد شده است.

حدود دو ماه قبل ۲۳۰ روزنامه‌نگار ایرانی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، خواستار رسیدگی به وضعیت آفرین چیت‌ساز و احسان مازندرانی و دو روزنامه‌نگار دیگر شدند که تقریبا همزمان با هم بازداشت شده‌اند.

عیسی سحرخیز و سامان صفرزایی دو روزنامه‌نگار دیگر هستند که مقامات ایران اتهامات آنها را نیز مشابه اتهامات آفرین چیت‌ساز و احسان مازندرانی عنوان کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG