لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۲

تلاش دونالد ترامپ برای تدوین یک استراتژی جدید درباره افغانستان


نیروهای افغان توانسته‌اند که دره میرزا اولنگ را از طالبان بازپس بگیرند
نیروهای افغان توانسته‌اند که دره میرزا اولنگ را از طالبان بازپس بگیرند

کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده همراه با معاون خود، مایک پنس روز جمعه در نشستی با کارشناسان امنیت ملی این کشور به استراتژی آمریکا در جنوب آسیا می‌پردازد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۵ مرداد در گزارشی از این اقدام دونالد ترامپ نوشت که دولت آمریکا روی یک استراتژی جدید در رابطه با جنگ در افغانستان و مناطق مرزی پاکستان کار می‌کند و باید تصمیم بگیرد که آیا در واکنش به پیشروی‌های اخیر طالبان لازم است که نیروهای بیشتری به منطقه اعزام کند یا نه.

برخی منابع، ازجمله روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، می‌گویند که برنامه دونالد ترامپ برای افغانستان ممکن است شامل تغییری اساسی در شیوه نظامی حضور آمریکا در آن کشور باشد.

بنا بر این گزارش‌ها، واگذاری برنامه مهار طالبان و داعش در افغانستان به پیمانکاران مسلح خصوصی، نظیر گروه بلک‌واتر، و اعزام احتمالی ۵۵۰۰ پیمانکار نظامی خصوصی به افغانستان از موارد مورد بررسی در برنامه جدید است.

این در حالی است که طالبان روز سه‌شنبه با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به دونالد ترامپ نسبت به افزایش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان هشدار داد و خواستار خروج آمریکایی‌ها از این کشور شد.

این نامه می‌گوید: «تجربیات پیشین ثابت کرده است که اعزام نیروهای بیشتر به افعانستان هیچ نتیجه‌ای جز نابودی بیشتر ارتش آمریکا و توان اقتصادی آن ندارد.»

شبه‌نظامیان طالبان به تازگی با پیشروی در استان سرپل افغانستان، دره میرزا اولنگ را به تصرف خود درآورد، اگرچه این پیروزی چندان دوام نیاورد و نیروهای دفاعی افغانستان دره میرزا اولنگ را بازپس گرفتند.

اما در این حال پیدا شدن سه گور دسته‌جمعی در آن ناحیه و کشف ۵۲ جسد سربریده شده ابعادی دیگر به ماجرا بخشیده است، اجسادی که در بین آنان کودکان و زنان و سالخوردگان هم وجود داشته‌اند. طالبان تاکید کرده که در این واقعه نقشی نداشته، اما داعش مسئولیت آن را پذیرفته است.

این نابسامانی‌ها فشار را بر کاخ سفید را هم افزایش داده به طوری که جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، دولت دونالد ترامپ را هدف انتقادات خود قرار داده و عنوان کرده که ممکن است وی خود اقدام به تدوین استراتژی در رابطه با افغانستان کند.

آقای مک‌‌کین گفته که ایالات متحده باید شروط سفت و سختی برای ادامه کمک‌های خود به افعانستان بگذارد و از دولت افغانستان بخواهد که نشان دهد این کشور پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در رابطه با مبارزه با فساد، برقراری حاکمیت قانون و افزایش شفافیت اقتصادی داشته است.

وی در ادامه اضافه کرده: «حدود هفت ماه از دولت رئیس جمهور ترامپ می‌گذرد اما ما هیچ استراتژی در رابطه با افغانستان نداشته‌ایم و در همین حال شرایط نیز مدام بدتر شده است. هزاران آمریکایی که جان خود را در افغانستان به خطر انداخته‌اند سزاوار آن هستند که از فرماندهی بهتری برخوردار باشند.»

سناتور مک‌کین در نهایت گفته که خود او تلاش می‌کند یک استراتژی در رابطه با افغانستان تهیه کند و به رای مجلس سنا بگذارد.

پیش از این خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از «مقامات آمریکایی» نوشته بود که دونالد ترامپ از جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان به دلیل عدم پیروزی در جنگ با طالبان ناراضی است و حتی به اخراج او فکر می‌کند.

XS
SM
MD
LG