لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۳۸

پنتاگون: ایران کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه را به جیبوتی بفرستد


ایالات متحده آمریکا از جمهوری اسلامی ایران خواست که کشتی «ایران شاهد» را به جای یمن به سمت جیبوتی، هدایت کند، جایی که سازمان ملل متحد مرکزی را برای توزیع کمک‌های انسانی دایر کرده است.

تهران می‌گوید که کشتی ایران شاهد را با محموله دو هزار و پانصد تن کمک‌های بشردوستانه روز دوشنبه به یمن اعزام کرده است، اما ایالات متحده تاکید دارد که طبق برنامه سازمان ملل این محموله باید اول به جیبوتی برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت اظهار داشت: «اگر ایران از پروتکل سازمان ملل پیروی می‌کند باید این کشتی را به بندری در جیبوتی ببرد و چنان‌چه ادعا می‌کند بار این کشتی کمک‌های انسان‌دوستانه است باید اجازه دهند این کمک‌ها از طریق سازمان ملل توزیع شود».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یکی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی هشدار داده که ناوگان ایرانی از کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی برای مردم یمن محافظت می‌کند.

ایران ناوگروه سی وچهارم ارتش خود متشکل از ناوشکن البرز و ناو پشتیبانی بوشهر را روز ۱۹ فروردین برای ماموریتی ۹۰ روزه به خلیج عدن و تنگه باب المندب اعزام کرده است و به گفته مقامات نظامی ایران، این ناوگروه وظیفه حفاظت از کشتی «ایران شاهد» را برعهده خواهد داشت.

اما سخنگوی پنتاگون می‌گوید که مسیر صحیح برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن از بندری در جیبوتی می‌گذرد و این محموله باید به دست کارکنان سازمان ملل برسد.

سرهنگ استیو وارن در نهایت تاکید کرده که هر مسیری غیر از این، خطاست.

ناوگروه ۳۴ نیروی دریایی ارتش ایران تنها چند روز قبل به «بالگرد‌ها، هواپیما‌ها و ناوهای آمریکا و فرانسه» که قصد نزدیک شدن به ناوشکن البرز و ناو لجستیک بوشهر را داشتند، «اخطار» داده بود.

آمریکا در هفته‌های اخیر ناو هوایپمابر یو اس اس تئودور روزولت و ناو موشک‌انداز یو اس اس نورماندی را به آب‌های اطرف یمن اعزام کرده است.

XS
SM
MD
LG