لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۴۳

بیانیه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران


بیست و هشتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌ شنبه، ۱۳ آذر، در دوحه، مرکز قطر، به کار خود پایان داد.

اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه پایانی خود به ایران هشدار داده است که «یا جزایر سه ‌گانه را به امارات متحده عربی باز پس دهد یا موضوع را به دادگاه بین‌المللی می‌ کشاند.»


بیست و هشتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌ شنبه، ۱۳ آذر، در دوحه، مرکز قطر، به کار خود پایان داد.


شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه پایانی، از این‌ که ارتباط‌ ها با ایران در زمینه جزایر سه ‌گانه «هیچ نتیجه مثبتی در بر نداشته» ابراز تأسف کرده است.


طرح دوباره ادعای مالکیت امارات متحده عربی بر جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس در حالی صورت گرفته است که محمود احمدی‌ نژاد، رییس جمهوری ایران، برای نخستین بار از زمان تشکیل شورای همکاری خلیج فارس به عنوان میهمان در نشست این شورا شرکت کرده بود.عبدالرحمان عطیه، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، نیز در گفت‌ وگویی با شبکه تلویزیونی العربیه اعلام کرد رهبران کشورهای عضو این شورا متفقا به ایران پیشنهاد می‌کنند «یا جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را بازپس دهد یا موضوع را در محاکم بین ‌المللی طرح خواهند کرد.»

عبدالرحمان عطیه، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، نیز در گفت‌ وگویی با شبکه تلویزیونی العربیه اعلام کرد رهبران کشورهای عضو این شورا متفقا به ایران پیشنهاد می‌کنند «یا جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را بازپس دهد یا موضوع را در محاکم بین ‌المللی طرح خواهند کرد.»


آقای احمدی‌ نژاد در حاشیه این اجلاس با خليفه بن زايد آل‌نهيان، امیر امارات، دیدار کرده بود. وزیر امور خارجه امارات، که او نیز با همتای ایرانی ‌اش دیدار کرده بود، به خبرنگاران گفت دیدار رهبران دو کشور «دیداری تعارف ‌آمیز بوده است.»


امارات متحده عربی مدعی است که سه جزیره تنب‌های بزرگ و کوچک و ابوموسی متعلق به آن کشور است و ایران باید آنها را «اشغال کرده است.»


شورای همکاری خلیج فارس در تمامی دوره‌ های پیشین خود نیز ادعای مالکیت امارات را بر این جزایر به رسمیت شناخته است. اما حضور محمود احمدی‌ نژاد در اجلاس سال جاری این شورا، فرصتی برای رهبران عرب بود تا این موضوع را بار دیگر به ‌طور جدی طرح کنند.


پیش از سفر آقای احمدی‌ نژاد به دوحه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از او خواستند در این اجلاس شرکت نکند و از تمامیت ارضی ایران قاطعانه دفاع کند.


برخی از روزنامه‌ های چاپ ایران، از هر دو جناح محافظه ‌کار و اصلاح‌ طلب نیز نسبت به موفقیت سفر آقای احمدی ‌نژاد انتقادهایی مطرح کرده بودند.


در قسمت دیگری از بیانیه پایانی نشست بیست و هشتم آمده است: «کشورهای عضو شورا پایبندی خود را به حل مسالمت ‌آمیز پرونده هسته‌ ای ایران اعلام می‌کنند.»


در این بیانیه اظهار امیدواری شده است همکاری‌ های جمهوری اسلامی با آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی تداوم یابد و ایران به گفت‌وگو با جامعه بین‌المللی ادامه دهد.


همچنین در بیانیه پایانی اجلاس شورای همکاری خلیج فارس مجددا بر خواست اعضای این شورا مبنی بر جلوگیری از ساخت سلاح کشتار جمعی در منطقه تاکید شده و آمده است: «منطقه خلیج [فارس] و خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی عاری شود و حق کشورهای منطقه در دستیابی به انرژی صلح‌ آمیز هسته ‌ای محترم شمرده شود.»


پافشاری امارات بر ادعای خود


امارات متحده عربی، روز شنبه و در ابتدای هفته جاری نیز بار ديگر ادعای مالکيت بر جزاير سه گانه ایران در خليج فارس را مطرح کرده بود و از تهران خواسته بود که برای «حل اين مساله»، در مذاکرات دو جانبه شرکت کند.


صدام حسين، ديکتاتور سابق عراق نيز زمانی که در سازمان ملل به دنبال کسب مشروعيت برای حمله نظامی به خاک ايران بود، «آزاد سازی جزاير سه گانه» را به عنوان يکی از اهداف اين حمله مطرح کرد.

در روز شنبه، خبرگزاری دولتی امارات به نقل از حاکم اين کشور نوشته بود: «جزاير تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، بخش کامل کننده کشور ما هستند. ما برای بازگرداندن آنها از هيچ تلاشی دريغ نخواهيم کرد و خواهان بازگشت حق حاکميت بر آنها هستيم.»


تنب بزرگ و تنب کوچک جزایری کوچک در خلیج فارس هستند که به شکل تاریخی تحت حاکمیت ایران بوده اند.


جزیره ابوموسی نیز که شرایط مشابهی داشته، از اوايل قرن بيستم تا سال ۱۹۷۱ ميلادی، توسط بريتانيا کنترل شد.


در سال ۱۹۷۱ و در پی خروج نيروهای بريتانيايی از خليج فارس، دو کشور ايران و امارات توافق کردند که کنترل جزیره ابوموسی به کشوری سپرده شود که سابقه طولانی تری در کنترل آن داشته است و به اين ترتيب، این جزیره نیز به ايران تعلق گرفت.


در دهه ۸۰ ميلادی، امارات متحده عربی ادعای تملک اين جزاير را در چارچوب شکايتی از ايران در سازمان ملل متحد مطرح کرد که رای نهايی به نفع ايران بود.


صدام حسين، ديکتاتور سابق عراق نيز زمانی که در سازمان ملل به دنبال کسب مشروعيت برای حمله نظامی به خاک ايران بود، «آزاد سازی جزاير سه گانه» را به عنوان يکی از اهداف اين حمله مطرح کرد.اين سه جزيره در موقعيتی بسيار حساس در دهانه هرمز قرار گرفته اند و حاکميت اين جزاير به معنای کنترل تنگه هرمز است.


XS
SM
MD
LG