لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۳۰

واکنش سازمان ملل به حمله تروریستی سراوان و اعدام‌های متعاقب آن


بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن حمله تروریستی اخیر در سراوان از حکومت ایران خواسته است که مجازات اعدام را به حالت تعلیق دربیاورد.
دبیر کل سازمان ملل متحد، حمله تروریستی اخیر در سراوان را که به مرگ ۱۴ سرباز ایرانی انجامید، محکوم و همچنین نگرانی خود را از شنیدن اخبار اعدام‌های مرتبط با این رخداد ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، مارتین نسیرکی، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۹ آبان گفت که آقای بان این حمله را محکوم می‌کند و به خانواده‌های قربانیان حادثه و نیز مردم و حکومت ایران تسلیت می‌گوید.

به گفته او، بان گی مون همچنین از شنیدن گزارش‌ها درباره اعدام ۱۶ نفر در ایران که متعاقب این حمله انجام شده، اظهار نگرانی جدی کرده است.

مقامات قضایی ایران بلافاصله پس از حادثه تروریستی اخیر در سراوان اعلام کردند که ۱۶ نفر از «اشرار متصل به گروهک‌های معاند» را در اقدامی تلافی‌جویانه اعدام کرده‌اند.

در همین حال مسئولیت عملیات تروریستی را که در روز جمعه، سوم آبان در سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان ایران رخ داد، گروهی موسوم به «جیش العدل» بر عهده گرفته است.

اعضای این گروه با حمله به مرزبانان ایرانی ۱۴ تن از آنان را به قتل رساندند و ۶ تن دیگر را نیز مجروح کردند و سپس آن‌گونه که مقامات ایران می‌گویند، به خاک پاکستان متواری شدند.

پس از آن مقامات ایران علاوه بر گفت‌وگوهایی که با مسئولان دولت پاکستان درباره این رخداد داشتند، خواستار واکنش سازمان ملل متحد و شورای امنیت به این حادثه شدند که اکنون بان گی مون این رخداد را محکوم می‌کند.

مارتین نسیرکی همچنین گفت که دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر از حکومت ایران خواسته است که مجازات اعدام را به حالت تعلیق دربیاورد.

از میان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون بریتانیا حمله تروریستی سراوان را محکوم کرده است، گرچه این کشور نیز اقدام تلافی‌جویانه ایران در اعدام‌‌ها را مورد انتقاد قرار داده است.
XS
SM
MD
LG