لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۲۸

امیدواری زنگنه به اتمام پنج فاز پارس جنوبی تا پایان سال آینده


بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران به پیمان‌کاران میدان گازی پارس جنوبی هشدار داده است که هیچ «بهانه‌ای» را از آنان برای تاخیر در انجام پروژه نمی‌پذیرد.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، می‌گوید که تا پایان سال ۱۳۹۳ طرح توسعه پنج فاز از میدان گازی پارس جنوبی به سرانجام خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، آقای زنگنه روز شنبه، ۱۶ آذر، با «قابل قبول» خواندن «روند پیشرفت توسعه» در میدان گازی پارس جنوبی «نسبت به ۱۰۰ روز گذشته» و آغاز به کار دولت جدید، تاکید کرد که این پروژه از نظر مدیریتی در جهت خوبی قرار گرفته است.

به گفته او، «با بهره‌برداری از پنج فاز اولویت نخست در پارس جنوبی در سال آینده، وزارت نفت تمرکز خود را روی فازهای دیگر می‌گذارد.»

مورد اشاره وزیر نفت ایران فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی است که به گفته او، امید می‌رود طرح توسعه آنها تا پایان سال آینده به انجام برسد.

آقای زنگنه پیش از این از روند توسعه میدان گازی پارس جنوبی در دولت محمود احمدی‌نژاد به شدت انتقاد کرده بود.

او اواسط تابستان، زمانی که از مجلس شورای اسلامی برای منصب وزیر نفت رای اعتماد گرفت، درباره عدم پیشرفت در توسعه میدان گازی پارس جنوبی گفت که «مشکل پول نیست، بلکه مشکل مدیریتی آن هم در سطوح و لایه‌های مختلف است».

به گفته او، در چهار سال گذشته هیچ فاز جدیدی در میدان پارس جنوبی به سرانجام نرسیده و به تولید گاز کشور اضافه نشده در حالی که ۴۶ میلیارد دلار برای تکمیل فازهای این میدان گازی هزینه شده است.

اکنون نیز آقای زنگنه تایید می‌کند که «در عملیات حفاری در بخشی از فازها عقب‌ماندگی وجود دارد، اما تلاش می‌شود که بهره‌برداری از این فازها طبق برنامه فعلی به پایان برسد».

او همچنین به پیمان‌کاران میدان گازی پارس جنوبی هشدار می‌دهد که هیچ «بهانه‌ای» را از آنان برای تاخیر در انجام پروژه نمی‌پذیرد.

میدان گازی پارس جنوبی از بزرگ‌ترین منابع گازی جهان است که بر روی خط مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار گرفته است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG