لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۴۴

موسسه علوم و امنیت: ایران سایت پارچین را آسفالت می‌کند


تصویر ماهواره‌ای از سایت پارچین؛ این تصویر آرشیوی است
موسسه آمریکایی علوم و امنیت بین‌المللی که برنامه هسته‌ای ایران را رصد می‌کند، روز پنج‌شنبه، ۳۱ مرداد اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای جدید از سایت نظامی پارچین نشان می‌دهد، بخش‌های عمده‌ای از این سایت آسفالت شده است.

این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت نظامی پارچین و تحقیق درباره آن‌چه فعالیت‌های مشکوک ایران در این سایت عنوان شده، ناکام مانده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است، گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌المللی حاوی چهار تصویر ماهواره‌‎ای است که شرکت دیجیتال‌گلوب و جئوآی آن را تهیه کرده است.

این تصاویر گویای گسترش مناطق آسفالت‌شده در مجتمع پارچین است، منطقه‌ای که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعتقاد دارد ایران احتمالا در آنجا آزمایش‌هایی مرتبط با برنامه هسته‌ای خود انجام داده است.

از این رو کارشناسان آژانس مذاکرات متعددی را با مقامات جمهوری اسلامی برای دستیابی به سایت پارچین انجام داده‌اند، اما این مذاکرات تاکنون ناکام مانده است، چنان‌چه ایران می‌گوید پارچین تنها یک منطقه نظامی است و ارتباطی با برنامه هسته‌ای آن ندارد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که ایران اعلام کرده آسفالت‌سازی مجتمع پارچین جزو برنامه‌های عادی مربوط به تعمیر راه است، اما در عین حال چنین کاری می‌تواند کار تحقیق درباره آزمایش‌های احتمالی در آنجا را دشوار سازد.

پیش از این نیز یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفته بود که او نگران جابجایی خاک‌ها از این منطقه و از بین بردن احتمالی اسناد است.

با این حال ایران همواره اتهام انجام آزمایش‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای خود در سایت پارچین را رد کرده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که خبرنگار این رسانه تلاش کرده نظر علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس را در رابطه با گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌المللی بپرسد، اما نتوانسته به او دسترسی داشته باشد.

موسسه علوم و امنیت بین‌المللی سال گذشته نیز در گزارشی عنوان کرده بود که تصاویر ماهواره‌ای حکایت از «پاکسازی» سایت پارچین دارد.

همچنین یکی دیگر از گزارش‌های این موسسه می‌گوید که ایران در کارخانه غنی‌سازی لیزری خود در لشکرآباد دست به ساخت و ساز گسترده‌ای زده است.
XS
SM
MD
LG