لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۳۳

لاوروف: مذاکرات اتمی ایران به نتیجه برسد، تحریم‌ها باید لغو شود


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، می‌گوید که اگر مذاکرات اتمی تهران با قدرت‌های جهانی به پیشرفتی منجر شود، تحریم‌ها علیه ایران باید کاهش یابد و در نهایت نیز ملغی شود.

آقای لاوروف در گفت‌وگو با روزنامه «واشینگتن پست» که روز پنج‌شنبه، چهارم مهر، منتشر شد، اظهار داشت، پیام‌هایی که اکنون از ایران شنیده می‌شود، «دلگرم‌کننده» است.

وی افزود: «آنها [مقامات ایران] بر لزوم ادامه مذاکرات صحه گذاشته‌اند. همچنین تمایل خود را به شفاف‌سازی بیشتر برای رسیدن به نتیجه اعلام کرده‌اند و گفته‌اند که عزم راسخ‌تری در این‌ باره دارند.»

مناقشه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر تحت‌الشعاع مواضع حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

آقای روحانی هم در این اجلاس و هم در مصاحبه‌هایی که با رسانه‌های آمریکایی در نیویورک انجام داده بر حل مسئله هسته‌ای ایران تاکید کرده است تا جایی که در گفت‌وگو با واشینگتن پست از «انتخاب» ایران برای حل «سه ماهه» این مناقشه خبر می‌دهد.

در همین حال دور جدید مذاکرات تهران با گروه ۱+۵ قرار است امروز پنج‌شنبه در نیویورک برگزار شود که به خاطر حضور وزرای امور خارجه ایران و ایالات متحده در آن اهمیتی مضاعف یافته است، دیداری که در طول ۳۴ سال حکومت جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است.

اکنون سرگئی لاوروف با اشاره به این مذاکرات و احتمال دستیابی طرفین به توافق می‌گوید که همز‌مان تحریم‌ها نیز باید به صفر گرایش پیدا کند.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: «تحریم‌ها به‌خاطر آن تصویب شد که تلاش‌ها برای حل مناقشه هسته‌ای ایران بی‌نتیجه ماند. اگر پیشرفتی حاصل شود، این مسئله باید به طور متقابل همراه با کاهش تحریم‌ها و در نهایت لغو تحریم‌ها باشد.»

تحریم‌های بین‌المللی آثار عمیقی بر اقتصاد ایران گذاشته است که مقامات ایران به آن اذعان دارند در حالی که پیش از این می‌گفتند تحریم‌ها هیچ حاصلی ندارد.

این تحریم‌ها شامل تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم‌های یکجانبه‌ای است که ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه تهران وضع کردند و شاهرگ‌های اقتصادی کشور از جمله بانک مرکزی و صنایع نفت و گاز را هدف قرار داده‌اند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG