لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۰

مالزی: هواپیمای گمشده پس از قطع ارتباط پروازش را ادامه نداده است


پیام امید شهروندان مالزی برای مسافران پرواز ام‌اچ ۳۷۰ مالزی
پیام امید شهروندان مالزی برای مسافران پرواز ام‌اچ ۳۷۰ مالزی
مقامات مالزی می‌گویند هیچ مدرکی برای اثبات گزارش روزنامه وال استریت جورنال وجود ندارد که بیان می‌کند هواپیمای مفقود شده مالزیایی چندین ساعت پس از قطع ارتباط با مرکز کنترل همچنان به پرواز ادامه داده است.

وال استریت ژورنال به تازگی نوشته است که افسران امنیتی آمریکا معتقدند که بوئینگ ۷۷۷ مفقود شده مالزیایی حدود پنج ساعت پرواز کرده است در حالی که اطلاعات مربوط به آن تنها تا یک ساعت اول پرواز موجود است.

این گزارش می‌گوید که ادعای ماموران امنیتی آمریکا بر مبنای اطلاعاتی است که به‌طور خودکار از موتورهای رولزرویس ترنت این هواپیما به زمین مخابره شده. اما مقامات مالزی این مسئله را رد می‌کنند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، ۲۲ اسفند به نقل از هشام‌الدین حسین، وزیر حمل و نقل مالزی نوشت، از آنجا که کمپانی‌های رولزرویس و بوئینگ این ماجرا را دنبال می‌کنند، چنین گزارش‌هایی غیردقیق هستند.

به گفته این مقام دولت مالزی، آخرین اطلاعاتی که از هواپیما مخابره شده ساعت ۱:۰۷ بامداد به وقت محلی بوده است که نشان می‌داد همه چیز عادی است.

بوینگ و رولزرویس هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند، اما به دنبال گزارش وال استریت جورنال این بحث شکل گرفت که امکان دارد هواپیمای مالزیایی تا مسافتی بسیار دورتر از آن‌ مناطقی که تاکنون تصور می‌شده، پرواز کرده است.

این هواپیما که با ۲۳۹ سرنشین عازم پکن بود شش روز قبل ناپدید شد و از آن زمان هیچ نشانه‌ای از آن به دست نیامده است. در این مدت تصاویر مخابره شده از ماهواره‌ای چینی احتمال سقوط این هواپیما در دریا را شدت بخشید، اما آخرین جست‌وجوها حکایت از آن دارد که آن‌چه در این تصاویر دیده شده، قطعات مربوط به این هواپیما نبوده است.

هشام‌الدین حسین نیز روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت که هواپیماهای تجسسی آن منطقه‌ای را که ماهواره چینی نشان می‌داد بررسی کرده‌اند و هیچ نشانه‌ای از هواپیما نیافته‌اند.

او تاکید کرده است که ارتباط این تصاویر با هواپیمای مالزیایی مورد تایید نیست.

بیش از دو سوم سرنشینان این هواپیما را شهروندان چینی تشکیل می‌دادند که این مسئله پکن را نیز به تکاپو واداشته است، چنان که لی کچیانگ، نخست وزیر چین، خواستار افزایش همکاری کشورها برای یافتن هواپیما شده است.

پیش از این اندونزی و تایلند اعلام کرده بودند که نیروهای نظامی آنها هیچ نشانه‌ای از هواپیمای گمشده در آسمان خود مشاهده نکرده‌اند.

در این میان مالزی از هند برای ردیابی این هواپیما درخواست کمک کرده است که دهلی نو در پاسخ به آن، هواپیماهای ساحلی خود را مامور جست‌وجو کرده است.
XS
SM
MD
LG