لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۵۸

حسن روحانی: در سیاست خارجی به اندازه ۵۰۰ روز قدم‌ برداشته‌ایم


حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران می‌گوید، دولت او در مدت ۵۰ روزی که از تشکیل آن گذشته است، تنها در عرصه سیاست خارجی به اندازه ۵۰۰ روز کار کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای روحانی که روز سه‌شنبه، ۱۶ مهر در همایشی با عنوان «همایش ملی نخبگان» سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت دولت او در کمتر از دو ماه «قدم‌های مهمی برای حل مشکلات» برداشته‌ است، چه در عرصه اقتصاد، کشاورزی و صنعت و چه در عرصه بین‌المللی.

به گفته او، «در زمینه سیاست خارجی ما قدم‌هایی برداشته‌ایم، نه به اندازه ۵۰ روز، بلکه به اندازه ۵۰۰ روز».

او اما به نمونه خاصی از این اقدامات دیپلماتیک دولت خود اشاره نکرده و تنها گفت: «ما با تدبیر می‌توانیم در برابر تمام قدرت‌هایی که علیه منافع ملی ما بخواهند حرکت کنند، ایستادگی و مقاومت کنیم، نه با شعار.»

سخنرانی آقای روحانی در شرایطی انجام می‌شود که همچنان بحث درباره حاشیه‌های سفر اخیر او به نیویورک در محافل سیاسی ایران ادامه دارد.

این سفر اگرچه به بهانه حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، اما در عمل به اتفاقات بی‌سابقه‌ای در تاریخ ۳۴ ساله حیات جمهوری اسلامی انجامید که از جمله آنها مکالمه تلفنی روسای جمهور ایران و ایالات متحده بود، مکالمه‌ای که محور آن را مناقشه هسته‌ای ایران تشکیل می‌داد.

در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ نیز برگزار شد که در جریان آن وزرای امور خارجه ایران و آمریکا پس از ۳۳ سال دیدار کردند که این هم تحول دیگری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی محسوب می‌شد.

اما مجموع این اقدامات با انتقادهایی در داخل کشور همراه بود و از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت گرچه از اقدامات دیپلماتیک مقامات دولت ایران در سفر نیویورک حمایت می‌کند، اما برخی از این اقدامات هم «به‌جا نبود».

با این حال حسن روحانی در سخنرانی امروز خود تاکید کرده است که «ما باید توان رقابتی با دنیا را داشته باشیم و برای تحقق این امر نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم و البته در کنار آن باید خود را باور کنیم، استقامت و مقاومت داشته باشیم و در برابر نقشه دیگران نهراسیم».

حسن روحانی بارها از ضرورت حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی سخن گفته است و از جمله در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی اظهار داشت که تمایل دارد این مناقشه ظرف سه تا شش ماه به پایان برسد.

در نقطه مقابل، ایالات متحده و همپیمانان غربی آن می‌گویند که برای رفع تحریم‌ها، ایران باید گام‌های عملی بردارد و نشان دهد که برنامه اتمی آن اهداف نظامی ندارد.

از این رو هنوز این مناقشه راه درازی تا سرانجام خود دارد چنان‌چه وبسایت «روحانی سنج»، سایت دیدبانی که با هدف نظارت بر عملکرد ۱۰۰ روز نخست دولت حسن روحانی تشکیل شده است، وعده‌های او درباره رفع تحریم‌ها و حل این مناقشه را همچنان در فهرست «وعده‌های پی‌گیری نشده» قرار داده است. این وبسایت غیردولتی در ایران فیلتر شده است.

اما آقای روحانی عملکرد گروه اقتصادی دولت خود و به‌ویژه در حوزه کشاورزی را نیز ستوده است.

به گفته او، دولت ایران موفق شده است که تمام بدهی خود به کشاورزان را تا اوایل مهر ماه پرداخت کند و نیز تنها در ۵۰ روز توانسته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید ماشین‌آلات در اختیار کارآفرینان کشاورزی بگذارد و همچنین ۴۰۰ میلیارد تومان برای خرید کود در فصل پاییز اختصاص دهد.

وی همچنین تاکید کرده که دولت او در زمینه صنعت و تولید و همین‌طور دارو و درمان نیز در این ۵۰ روز قدم‌های مهمی را برداشته است.

«بهبود معیشت مردم» مهم‌ترین هدف اقتصادی کوتاه مدت دولت آقای روحانی محسوب می‌شود که وبسایت روحانی‌سنج نشان می‌دهد این وعده اکنون «در حال پی‌گیری» است.
XS
SM
MD
LG