لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۱

یک تحلیلگر سوری حامی بشار اسد در لبنان کشته شد


فاطمه (چپ) دختر محمد ضرار جمو در مرگ پدرش سوگواری می‌کند.
یک فعال سوری طرفدار حکومت بشار اسد که در شهر الصرفند لبنان سکونت داشت، روز چهارشنبه، ۲۶ تیر به دست مردان مسلح کشته شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع امنیتی لبنان می‌نویسد که حدود ۳۰ گلوله به جسد «محمد ضرار جمو» اصابت کرده است.

آقای ضرار جمو، تحلیلگر سیاسی سوری، اغلب با حضور در شبکه‌های تلویزیونی عربی، به انتقاد از مخالفان بشار اسد می‌پرداخت و آنها را خائن می‌نامید.

با این حال ترور یک شخصیت سوری در لبنان حادثه کم‌سابقه‌ای به‌شمار می‌رود و از این رو به‌نظر می‌رسد بحران سوریه به کشور همسایه خود سرایت پیدا کرده است.

روز سه شنبه و تنها ساعاتی پیش از این حادثه، در پی انفجار یک بمب در مسیر خوردروی حامل اعضای حزب‌الله لبنان در نزدیکی مرز لبنان و سوریه، دست‌کم دو نفر مجروح شدند.

حزب‌الله لبنان در جریان جنگ داخلی سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند تا جایی که سیدحسن نصرالله، رهبر این گروه اذعان داشت که نیروهای تحت امر او به سوریه فرستاده شده‌اند.

اما به‌نظر می‌رسد که بحران سوریه تنها دامن لبنان را نگرفته، بلکه عراق ناآرام را هم درگیر خود کرده است، به‎طوری که نماینده سازمان ملل در عراق روز سه‌شنبه نسبت به تشدید خشونت‌ها در عراق و ترکیب آن با جنگ داخلی سوریه هشدار داد.

به گفته مارتین کوبلر، عراق خط گسلی میان شیعیان و سنی‌هاست و بی‌تردید آن‌چه که در سوریه رخ می‌دهد عواقبش بر چشم‌انداز سیاسی عراق هم اثر می‌گذارد.

آقای کوبلر در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل از حضور روزافزون گروه‌های مسلح عراقی در سوریه خبر داده و سپس بر مبنای برخی گزارش‌ها نتیجه‌گیری کرده که بحران سوریه نه تنها به عراق سرریز کرده بلکه عراقی‌ها با ورود به سوریه علیه یکدیگر می‌جنگند.

گزارش سازمان ملل متحد حکایت از آن دارد که یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان سوریه‌ای در پی جنگ داخلی این کشور به کشورهایی از جمله اردن و ترکیه گریخته‌اند.

سوریه ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد که بنا بر آنچه سازمان ملل ارائه داده است، ۳۰ درصد از آنها به کمک نیاز دارند و نزدیک به هشت درصد از آنها نیز آواره و پناهنده شده‌اند.

بر اساس آمار سازمان ملل، تاکنون حدود ۱۰۰ هزار نفر در جریان جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG