لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۵۸

فرار از طوفان ایرما؛ جاده‌های فلوریدا مسدود شد


طوفان ایرما با گذر از جزایر دریای کرائیب تاکنون جان ۲۰ نفر را گرفته است

با نزدیک شدن طوفان ایرما به نواحی جنوبی ایالت فلوریدای آمریکا، ساکنان آن اقدام به تخلیه خانه‌های خود کردند. این نواحی در مجموع ۶ میلیون نفر جمعیت دارد که اقدام آنها در تخلیه خانه‌های خود می‌تواند به بزرگ‌ترین رویداد در نوع خود در تاریخ آمریکا بدل شود.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، جمعیت وسیعی از ساکنان میامی و سایر نقاط جنوبی فلوریدا قبل از رسیدن طوفان ایرما تلاش می‌کنند از منطقه خارج شوند. در جاده‌ها و بزرگراه‌های منطقه راه بندان‌های بزرگی شکل گرفته و بنزین اتومبیل‌ها که ساعت‌ها در ترافیک مانده بودند تمام شده است.

در این حال پلیس راه ایالتی تعدادی کامیون انتقال سوخت را به پمپ بنزین‌ها هدایت کرد تا کمبود بنزین و گازوئیل را جبران کند.

دستور مقامات ایالت برای تخلیه اجباری خانه‌ها، اکثر نواحی شرقی و جنوبی ایالت فلوریدا را شامل می‌شود.

بخشی از ساکنان این مناطق برای پرهیز از راه بندان در جاده‌ها تصمیم گرفتند با هواپیما از منطقه خارج شوند. شرکت هوایی دلتا بر تعداد پروازهای خود از فرودگاه‌های میامی و شهرهای اطراف افزوده است.

این شرکت و خطوط هوایی امریکن ایرلاینز و یونایتد ایرلاینز تسهیلاتی از جمله تغییر رایگان ساعت پرواز در اختیار مسافران قرار دادند. ولی همه آنها قصد دارند به خاطر شرایط جوی ناشی از طوفان ایرما از بعداز ظهر روز جمعه پروازهای خود را کاهش داده و احتمالا در روزهای شنبه و یکشنبه همه پروازهای خود را متوقف می‌کنند.

ریک اسکات فرماندار ایالت فلوریدا در کنفرانس خبری غروب پنجشنبه هشدار داد که مردم باید هر چه سریعتر منطقه را تخلیه کنند.

او افزود روز شنبه و یکشنبه که پیش‌بينی می‌شود امواج طوفان و باران شدید به جنوب فلوریدا برسد برای تخلیه منطقه دیر خواهد بود.

هشدارهای اداره هواشناسی در مورد طوفان ایرما غروب روز پنجشنبه شدیدتر شد و به مردم توصیه کرد هر چه سریعتر از منطقه خارج شوند.

پیش‌بینی می‌شود که ناحیه فلوریدا کیز بیش از همه تحت تاثیر طوفان قرار خواهد گرفت.

شبکه خبری سی ان ان گزارش می‌دهد که تا غروب روز پنجشنبه حدود نیمی از ساکنان این ناحیه را تخلیه کردند. تمامی بیمارستان‌ها و خدمات آمبولانس‌ها از صبح جمعه تعطیل شده است. مقامات محلی هشدار دادند که هیچ یک از سرویس‌های امدادی از جمله خط تلفن اضطراری کار نخواهند کرد.

روز پنجشنبه نیز شبکه راه‌های مناطق جنوبی فلوریدا شاهد ترافیک سنگینی بود که به گفته نهادهای مسئول تردد در آنها چهار برابر روزهای معمولی بوده است.

هر چند هنوز مشخص نیست که طوفان ایرما دقیقا چه مناطقی را دربرخواهد گرفت، فرمانداران ایالت‌های جورجیا و کارولینای جنوبی نیز ترجیح دادند اقدامات اضطراری را از هم اکنون آغاز کنند. بخشی از این برنامه تخلیه تمامی نواحی ساحلی این دو ایالت در ساوانا و چارلستون است.

طوفان ایرما با گذر از جزایر دریای کرائیب تاکنون جان ۲۰ نفر را گرفته است.

احتمال داده می‌شود که علاوه بر نوار ساحلی جنوبی، نواحی دیگری در ایالت فلوریدا نیز تخلیه شوند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که به احتمال فراوان مرکز طوفان ایرما روز یکشنبه به میامی خواهد رسید.

در حال حاضر به‌خصوص سوخت برای اتومبیل‌ها به یک مشکل بدل شده و فقط نیمی از پمپ بنزین‌های میامی کار می کنند. در برخی از پمپ بنزین‌ها صف‌های طویلی شکل گرفته و مردم مجبورند حداقل یک ساعت منتظر بمانند.

طبق بیانیه دولت محلی فلوریدا از غروب روز پنجشنبه اقدامات اضطراری برای تامین سوخت صورت گرفته و علاوه بر راه‌های زمینی از طریق کشتی‌های حامل سوخت نیز مقداری بنزین و گازوئیل به میامی منتقل شده است.

تخلیه گسترده مردم در فلوریدا اساسا از طریق دو جاده اصلی می‌گیرد. به گفته مقامات محلی در تمامی جاده‌هایی که از ساحل فلوریدا به سمت شمال می‌روند راه بندان ایجاد خواهد شد. به این خاطر مقامات محلی از روز پنجشنبه که دستور تخلیه اجباری منطقه صادر شد به مردم توصیه کردند که منتظر نشوند چون تاخیر بیشتر باعث خواهد شد راه بندان‌ها در جاده‌ها افزایش یابد.

طبق آخرین پیش‌بینی‌های هواشناسی صبح جمعه طوفان ایرما تمامی ایالت فلوریدا را در برخواهد گرفت. در نتیجه صرفا تخلیه مناطق ساحلی و رفتن به شمال ایالت کافی نخواهد بود. تنها راه برای گریز از خشم طوفان ایرما خارج شدن از ایالت است.

XS
SM
MD
LG