لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۴۲

«۵۶۰۰ نیروی خارجی» از مناطق تحت کنترل داعش به کشورهایشان بازگشته اند


پرچم گروه حکومت اسلامی، داعش، روستایی در نزدیکی رقه در کشور سوریه .

یک موسسه مشاوره امنیتی می گوید حداقل ۵۶۰۰ نفر از اتباع ۳۳ کشور مختلف پس از مدتی اقامت در مناطق تحت کنترل گروه «حکومت اسلامی»، داعش در عراق و سوریه به کشورشان بازگشته اند.

موسسه مشاوره امنیتی «گروه سوفان» در گزارشی که روزسه شنبه منتشر شد گفت بازگشت بالقوه تعداد نامشخصی از پیکارجویان خارجی به کشورشان برای نهادهای انتظامی و امنیتی این کشورها یک چالش بزرگ خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این موسسه که مرکز آن در نیویورک است و فعالیت گروههای اسلام گرا تندرو را بررسی می کند، گفت:«میزان تمایل و آمادگی این پیکارجویان که به کشورشان بازمی گردند برای سازماندهی مجدد، عضو گیری و ساختن آنچه که از دست داده اند نامشخص است.»

این موسسه می گوید قبل و پس از اعلام خلافت خود خوانده گروه «حکومت اسلامی» در ژوئن ۲۰۱۴ بیش از ۴۰ هزار پیکارجوی خارجی از ۱۱۰ کشور به صفوف این گروه پیوستند. از این تعداد حدود پنج هزار و ۷۱۸ نفر اهل کشورهای اروپایی، بیش از هشت هزار و ۷۰۰ نفر اهل کشورهای سابق اتحاد شوروی و ۴۳۹ نفر اهل آمریکای شمالی هستند.

در نبردهای دو سال اخیر برای بازپس گیری بخش اعظم مناطقی که سابقا در کنترل گروه «خلافت اسلامی» بود هزاران نفر از پیکارجویان این گروه کشته شده اند و بسیاری از آنهاییکه به کشورشان بازمی گردند ممکن است از این گروه ناامید شده باشند.

ولی «گروه سوفان» در گزارش خود می گوید، بعید نیست که برخی از این افراد هنوز هم بخواهند به جهاد مسلحانه و خشونت آمیز ادامه دهند.

به گفته این موسسه مشاوره امنیتی، تعدادی از پیکارجویان «خلافت اسلامی» تاکنون به گروههای اسلام گرای تندرو فعال در فیلیپین، ناحیه سینای مصر، افغانستان و لیبی پیوسته اند.

XS
SM
MD
LG