لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۰۲

وزیر خارجه فرانسه با مقام های عراق و اقلیم کردستان دیدار کرد


ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق، در فرودگاه بغداد از ژان ایو لودریان استقبال کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز دوشنبه ۲۳ بهمن پس از دیدار با مقام های عراقی در بغداد به اقلیم کردستان عراق سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان ایو لودریان در بغداد خواستار آشتی ملی با مشارکت کردها و اقليت عرب سنی در آستانه برگزاری انتخابات در عراق شده است.

وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که پاریس به سهم خود در بازسازی عراق مشارکت خواهد داشت.

ژان ایو لودریان در خصوص انتخابات پارلمانی عراق گفته است: روند انتخابات (می بایست) در بهترین شرایط برگزار شود و فراگیر باشد.

وی خواستار رعایت حقوق کردها واقلیت هایی مانند عرب های سنی، یزیدی ها و مسیحی ها شده است.

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرده است، ما در دوره ای هستیم که عراق به ثبات، بازسازی و آشتی نیاز دارد. شرایطی که می تواند زمینه را برای برگزاری انتخاباتی با آرامش و دولتی فراگیر فراهم کند.

ژان ایو لودریان روز دوشنبه با حیدر العبادی، نخست وزیر، فواد معصوم رییس جمهوری و سلیم الجبوری، رییس مجلس دیدار و گفت وگو کرد.

فرانسه یکی از اعضای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، است که از سال ۲۰۱۴ عملیات خود را علیه گروه آغاز کرد.

وزیر خارجه فرانسه گفته است، ما در نبرد با داعش حضور داشتیم و اینک باید در دوره صلح نیز حضور داشته باشیم.

گزارش ها حاکی است که ژان ایو لودریان پس ازدیدار با مقام های عراقی عازم اربیل مرکز اقلیم خودمختار کردستان شد و با مقام های این اقلیم دیدار کرده است.

در همین حال، کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق روز دوشنبه در کویت آغاز به کار کرد و یک مقام عراقی نیز گفته است که این کشور برای بازسازی خرابی های جنگ اخیر با گروه موسوم به حکومت اسلامی به بیش از ۸۸ میلیارد دلار نیاز دارد.

قصی عبدالفتاح، مدیر کل وزارت برنامه‌ریزی عراق در کویت گفته است، خسارت‌ها در هفت استانی که توسط گروه داعش مورد حمله قرار گرفتند در حدود ۴۶ میلیارد دلار است.

حیدر العبادی آذر ماه سال جاری پایان جنگ با داعش در عراق را اعلام کرد.

وی گفته بود: نیروهای ما مناطق مرزی عراق و سوریه را کاملاً به کنترل خود درآورده‌اند و از این رو من پایان جنگ با داعش را اعلام می‌کنم.

بااستفاده از گزارش های خبرگزاری فرانسه، رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG