لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۹

فرانسه: اتهامات علیه ایران درباره نقض تحریم‌های سازمان ملل را جدی می‌گیریم


فرانسه در واکنش به سخنان مقامات آمریکا مبنی بر نقش ایران در حمله موشکی به عربستان سعودی و نقض تحریم‌های سازمان ملل متحد، اعلام کرد که این اتهامات را جدی می‌گیرد و از حکومت ایران خواست به تمامی تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الکساندر جورجینی از سخنگویان وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت :«ما ادعاهای آمریکا را جدی می‌گیریم و برای ما وفاداری ایران به تمامی تعهدات بین المللی آن کشور از جمله منع صادرات اسلحه که در قطعنامه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ مشخص شده بسیار مهم است.»

وی اما حاضر نشد به سئوالی در مورد حمایت فرانسه از اقدام احتمالی شورای امنیت در قبال ایران پاسخ دهد.

پیش از این نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ایران را متهم کرده بود که موشکی را که شورشیان حوثی در ماه ژوئیه به عربستان سعودی شلیک کرده‌اند در اختیار این گروه قرار داده است. او همچنین از سازمان ملل متحد خواست که ایران را به خاطر نقض دو قطعنامه شورای امنیت مسئول بشناسد.

ایران چنین اتهامی را رد کرده و تاکید داشته که این موشک متعلق به خود شورشیان حوثی بوده است. از جمله حسن روحانی رئیس جمهور ایران در این باره عنوان کرده: «ملت یمن در مقابل این حجم از بمباران کشورش چه عکس‌العملی می‌تواند نشان دهد؟ می‌گویند از سلاح خود استفاده نکنند؟ خوب شما بمباران را متوقف کنید.»

اما با اعلام موضع پاریس درباره اتهامات ایران، ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه نیز گفته در سفر به ایران که قرار است اواخر ماه جاری انجام شود به احتمال زیاد با همتای ایرانی خود ملاقات دشواری خواهد داشت. او قرار است در این ملاقات در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران مذاکره کند که از نظر فرانسه ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت است.

او روز ۳۱ اکتبر پس از جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: «ما با ایران در مورد (برنامه‌های موشکی) و فعالیت‌های پنهانی آن کشور و یا از طریق نیروهای نیابتی خود برای ایجاد یک راه تماس مستقیم با ساحل مدیترانه اختلافات عمیقی داریم.»

XS
SM
MD
LG