لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۰۸

ابراز نگرانی فرانسه از مقاصد «سلطه‌طلبانه» ایران در منطقه


ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه (چپ) در در نشست خبری مشترک با عادل الجبیر،وزیر خارجه سعودی

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان، در ریاض، پایتخت عربستان، گفت کشورش از «مداخله‌ها» و مقاصد «سلطه‌طلبانه» ایران در منطقه نگران است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه فرانسه که در یک نشست خبری مشترک با عادل الجبیر، همتای سعودی خود، سخن می‌گفت همچنین بر نگرانی کشورش از برنامه موشک‌های بالیستیک ایران تاکید کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هفته گذشته گفته بود: «احتمال تحریم علیه برنامه موشکی ایران وجود دارد». او افزوده بود: «باید با ایران در مورد برنامه موشکی مذاکره کرد.»

اگنس روماتت اسپاین، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نیز روز چهارشنبه گفت فرانسه نگران سرعت تداوم برنامه موشکی ایران است، برنامه ای که مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست و منبع بی‌ ثباتی و ناامنی در منطقه است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی ، برجام، را مورد تایید قرار داده از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند.

وزیر خارجه فرانسه، روز پنجشنبه همچنین در پاسخ به خبرنگاران در مورد سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان، گفت از لبنان در مقابل مداخله خارجی باید محافظت کرد.

رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه از سعد حریری و خانواده او که در عربستان سعودی به سرمی‌برند دعوت کرده است به فرانسه سفر کنند.

سعد حریری که به ریاض سفر کرده بود دوازده روز قبل به طور ناگهانی اعلام استعفا کرد و از آن زمان به لبنان بازنگشته است، اگرچه وی وعده داده بود که به زودی به کشور خود بازمی‌گردد.

همین امر گمانه‌زنی‌هایی را درباره شرایط وی در عربستان سبب شد تا جایی که میشل عون، رئیس جمهور لبنان گفت که ریاض، سعد حریری را به گروگان گرفته و شرایط او به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد در بازداشت به‌سرمی‌برد.

سعد حریری در نطق استعفای خود با انتقاد شدید از ایران، این کشور را متهم به مداخله در امور داخلی لبنان کرده است.

پیش از این وزارت خارجه فرانسه خواستار عدم مداخله ایران در امور داخلی لبنان شده و تاکید کرده بود که این شرطی مهم برای برقراری ثبات در منطقه است.

XS
SM
MD
LG