لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۷

فرانسه از ایران خواست بلافاصله فعالیت‌های موشکی خود را متوقف کند


نمایی از ساختمان وزارت خارجه فرانسه

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز جمعه، در واکنش به سخنان حسن روحانی، «از ایران خواست تا بلافاصله تمام فعالیت‌های مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک را که امکان حمل کلاهک هسته‌ای دارند، متوقف کند.»

اگنس فون مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، که در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «فرانسه یادآوری می‌کند که برنامه موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مطابقت ندارد.»

فرانسه در میانه آذرماه نیز، در پی آزمایش یک موشک میان‌برد از سوی ایران که قابلیت حمل کلاهک‌های مختلف داشت، «اقدامی تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات»، توصیف کرده بود.

یک هفته پیش از این مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، به ایران هشدار داده بود تا برنامه‌ پرتاب موشک‌های بالستیک و فضایی خود را کنار گذاشته و از برهم زدن صلح و ثبات در منطقه خودداری کند.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که برنامه‌ تهران برای پرتاب ماهواره به فضا و آزمایش‌های موشکی، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل محسوب نمی‌شود.

کمتر از یک هفته پس از آن هشدار پومپئو، شبکه خبری سی‌ان‌ان از دریافت تصاویری خبر داد که حاکی آماده‌سازی ایران برای پرتاب ماهواره‌های جدید به فضا است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز پنج‌شنبه در سخنانی اعلام کرده بود که ایران در هفته‌های آینده با موشک‌های ساخت خود دو ماهواره به فضا خواهد فرستاد.

رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرده بود که «موشک وسیله دفاعی است و به ان فخر می‌کنیم.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز با توئیتی به استقبال پرتاب این ماهواره‌ها رفت و نوشت: «رئیس جمهور گفتند ماهواره‌های ایرانی باتوان داخلی ،قبلا سابقه موفقی داشته‌اند، در مدار قرار خواهند گرفت.»

او این تصمیم را «به نوعی» حاوی این پیام به «مسئولین آمریکایی» اعلام کرد که «هر چه، زور بزنید، بی‌فایده است».

موضوع آزمایش‌های موشکی ایران و کشمکش بر سر ادامه یا توقف آن، از جمله موضوعاتی است که در سال های اخیر همواره خبرساز بوده است.

پرتاب‌های ماهواره‌ای ایران با سال‌ها تأخیر روبه‌رو شده به‌ طوری که به گفته وزیر ارتباطات سپری شدن ۱۴ سال از موعد پرتاب ماهواره «مصباح» باعث شده که این ماهواره از رده خارج و عمر مفید آن نیز سپری شود.

دو سال پیش، سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، دولت یازدهم را متهم کرده بود که از «ترس» آمریکا «موشک ماهواره‌بر آماده پرواز» را در انبار نگهداری می‌کند. امیرعلی حاجی‌زاده چنین اقدامی را «تحقیرآمیز» دانسته بود.

منابع: رادیو فردا، رویترز، خبرآنلاین / آ.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG