لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۸

در ادامه تظاهرات در مرز غزه سه فلسطینی دیگر کشته شدند


بنا بر گزارش‌ها در ادامه تظاهرات در مرز باریکه غزه و اسرائیل، سه فلسطینی دیگر در پی تیراندازی سربازان اسرائیلی کشته شدند. ساعاتی پیش از این سازمان ملل متحد از اسرائیل به دلیل «استفاده بیش از اندازه از زور» انتقاد کرده بود.

شمار کشته‌شدگان فلسطینی در تجمع و درگیری‌ها در مرز باریکه غزه اکنون به ۴۱ نفر می‌رسد و بیش از پنج هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. تجمعات در مرز با اسرائیل از اوایل فروردین ماه شروع شد؛ گروه حماس گفته است تظاهرات را تا ۲۵ اردیبهشت که هفتادمین سالروز تأسیس اسرائیل است، ادامه خواهد داد.

نیروهای امدادی در غزه می‌گویند در جریان درگیری‌های هفتم اردیبهشت ماه دست‌کم ۶۰۰ نفر در پی تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور از سوی نیروهای ارتش اسرائیل زخمی شده‌اند که دو تن از کسانی که هدف گلوله قرار گرفته‌اند در وضعیت وخیم به‌سر می‌برند.

ارتش اسرائیل می‌گوید شماری بین ۱۲ تا ۱۴ هزار نفر از ساکنان غزه در تجمعات حضور دارند. اسرائیل از تجمعات در مرز غزه و آن کشور با عنوان «شورش» نام می‌برد و می‌گوید شماری از تجمع‌کنندگان تلاش کرده‌اند از مرز رد شوند. به گفته ارتش اسرائیل، نیروهای آن کشور «بر پایه قوانین و معیارها» برای جلوگیری از رد شدن غیرقانونی از مرز عمل کرده‌اند.

وزارت بهداشت غزه می‌گوید ۲۰۰ نفر از کسانی که روز گذشته زخمی شدند، هدف گلوله قرار گرفته‌اند، از جمله یک خبرنگار که گلوله به پایش خورده‌است.

روز گذشته مقام ارشد ملل متحد در امور حقوق بشر گفت «با وضعیت موجود و در حالی‌که به‌نظر نمی‌رسد رویکرد نیروهای امنیتی در هفته‌های گذشته تغییری کرده باشد، ظاهرا هشدارهای سازمان ملل نادیده گرفته شده‌است».

پیش از این دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، خواهان نکوهش حماس، به عنوان عامل «تروریستی و خشونت‌طلبی که راهپیمایی بازگشت میلیونی» را ترتیب داده، شده بود.

گروه‌های مدافع حقوق بشر، سربازان اسرائیلی را متهم به آتش‌گشایی بی‌دلیل و غیرقانونی می‌کنند. اتحادیه اروپا و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز خواستار انجام تحقیقات در مورد تیراندازی‌ها به سوی افراد غیرمسلح شده‌اند. اسرائیل اما می‌گوید گروه حماس در غزه، از تظاهرات به عنوان پوششی برای فعالیت‌های خرابکارانه استفاده می‌کند و به‌گفته وزیر دفاع آن کشور رهبران حماس «تنها مجرمان» ادامه خونریزی‌ها هستند.

بر پایه گزارش رویترز، خبرگزاری فرانسه، رادیو فردا|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG