لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۶

هاروی واینستین، تهیه‌کننده هالیوود، اتهام «تجاوز و آزار جنسی» را رد کرد


هاروی واینستین (راست) به همراه وکیل خود، بنجامین برافمن

وکیل هاروی واینستین، تهیه‌کننده بزرگ سينمای آمريکا، می‌گوید که او در نخستین جلسه دادرسی که روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد برگزار شد، اتهامات مربوط به «تجاوز و آزار جنسی» را نپذیرفت.

هاروی واینستین، از بنیانگذاران شرکت فیلم‌سازی «میراماکس»، از سوی بیش از ۷۰ زن به «رفتار ناشایست جنسی» متهم شده است که برخی از این موارد مربوط به دهه‌ها پیش است.

اتهامات وارد شده به آقای واینستین یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری هشتگ «#من هم» بوده که در جریان آن صدها زن، مردان پرقدرت در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و هنر و سرگرمی را به رفتار ناشایست و آزار جنسی متهم کرده‌اند.

آقای واینستین ۶۶ ساله بدون صحبت با خبرنگاران ساختمان دادگاه عالی منهتن در نیویورک را ترک کرد. وکیل مدافع او و یک سخنگوی دادستانی تایید کردند که آقای واینستین اتهامات را نپذیرفته است.

هاروی واینستین روز ۲۵ ماه مه خود را به پلیس تسلیم کرد و با دستبند به اولین جلسه دادرسی منتقل شد. قاضی به قید یک وثیقه یک میلیون دلاری، به شرط تحویل دادن پاسپورت و پوشیدن یک بازوبند ردیاب او را موقتا آزاد کرد. به او دستور داده شد که از ایالت‌های نیویورک و کانتیکت خارج نشود.

دادستانی نیویورک نام دو زنی که آقای واینستین را به تعرض جنسی متهم کرده‌اند، اعلام نکرده است. اما جزئیات یکی از پرونده‌ها به شکایت لوسیا اونس، زنی که آرزوی خوانندگی داشت، شباهت دارد. او به مجله نیویورکر گفته بود که آقای واینستین در سال ۲۰۰۴ او را مجبور به سکس دهانی کرده است.

مجله نیویورکر و روزنامه نیویورک تایمز اولین بار در سال گذشته اتهامات علیه هاروی واینستین را منتشر کردند.

اگر آقای واینستین محکوم شود ممکن است با حکم زندان بین پنج تا ۲۵ سال روبرو شود.

اعلام جرم علیه این تهیه‌کننده هالیوود دومین مورد از دادگاه‌های افراد مشهوری است که سابقا نفوذ زیادی داشتند. بیل کازبی، کمدین مشهور و قدیمی آمریکایی، نیز در ماه آوریل امسال به اتهام دادن مواد مخدر و تعرض جنسی به یک زن که از دوستان قدیمی او بوده است محکوم شد. این فقط یک مورد از دهها زنی است که بیل کازبی را به رفتار ناشایست و تعرض جنسی متهم کرده‌اند.

از جمله بازیگران هالیوودی که هاروی واینستین را به رفتار ناشایست جنسی متهم کرده‌اند می توان به سلما هایک و اِما تورمن اشاره کرد.

اعضای هیات مدیره شرکتی که واینستین از سهامداران اصلی آن بود او را در ماه مارس اخراج کرد و آکادمی علوم سینمایی آمریکا نیز به عضویت او در این آکادمی پایان داد. در سال‌های قبل از این رسوایی فیلم‌هایی که آقای واینستین آنها را تهیه کرده بود جوایز اسکار زیادی دریافت کرده بودند.

پلیس لندن و دادستانی لس آنجلس نیز اعلام کرده‌اند که در حال بازبینی اتهامات دیگری هستند که علیه آقای واینستین مطرح شده است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری رویترز، رادیو فردا/ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG