لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۳

رهبر حزب‌الله: در سوریه می‌مانیم


حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان می‌گوید که تنها رهبری سوریه می‌تواند از آنها بخواهد که این کشور را ترک کنند

رهبر حزب‌الله لبنان در واکنش به فشارهای آمریکا و اسرائیل بر تهران و متحدان آن برای خروج از سوریه گفت که نیروهای حزب‌الله تا هر زمانی که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، بخواهد در این کشور خواهند ماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسن نصرالله روز جمعه ۱۸ خرداد در یک سخنرانی تلویزیونی عنوان کرد: «به شما بگویم که اگر همه دنیا هم جمع شود تا ما را مجبور کند از سوریه خارج شویم، نمی‌توانند ما را بیرون کنند.»

وی سپس اضافه کرد که تنها رهبری سوریه می‌تواند از آنها بخواهد که این کشور را ترک کنند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اسرائیل بارها نیروهای ایران و حزب‌الله را در سوریه هدف قرار داده و تاکید کرده که آنها باید سوریه را ترک کنند. واشینگتن نیز می‌خواهد که جمهوری اسلامی و نیروهای تحت حمایتش از سوریه خارج شوند.

نیروهای تحت حمایت ایران همراه روسیه به بشار اسد کمک کرده‌اند تا شهرهای بزرگ سوریه را از دست شورشیان خارج کنند و بخش اعظم نواحی شرقی کشور را نیز که به دست داعش افتاده بود پس بگیرند.

روسیه اما به تازگی خواستار خروج نیروهای مسلح، به استثنای نیروهای دولتی سوریه، از نواحی مرزی سوریه با اسرائیل شده است؛ درخواستی که نیروهای تحت حمایت ایران را نیز شامل می‌شود.

روسیه هم‌چنین از نیروهای غیر دولتی سوری خواسته تا نواحی جنوبی کشور را ترک کنند؛ چنین امری هم به معنای خروج نیروهای ایرانی از آن منطقه خواهد بود و هم نیروهای آمریکایی که نزدیکی مرز عراق پایگاهی را در اختیار دارند.

مقامات ارشد سوریه می‌گویند که می‌خواهند منطقه جنوب غربی این کشور را که در مجاورت مرز اسرائیل قرار دارد و اکنون تحت کنترل شورشیان است، بازپس بگیرند.

بخشی از حملات اسرائیل به سوریه با هدف دور نگه داشتن حزب‌الله و نیروهای وابسته به ایران از مرزهای اسرائیل انجام می‌گیرد.

در هفته جاری استقرار نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز لبنان باعث بروز اختلافاتی با نیروهای تحت حمایت ایران از جمله حزب‌الله شد اگرچه این مسئله به سرعت حل و فصل گشت.

حسن نصرالله نیز در سخرانی روز جمعه خود این بحث را که فشارهای اسرائیل و آمریکا و کشورهای حاشیه حلیج فارس باعث جدایی میان ایران و روسیه می‌شود به استهزا گرفت.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG