لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۳۳

اسرائیل: در حمله به مواضع ایرانی در سوریه از جنگنده‌های اف – ۳۵ استفاده کردیم


جنگنده‌های پیشرفته اف- ۳۵ اسرائیل.

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل روز سه‌شنبه اول خرداد فاش کرد که این کشور زودتر از آمریکا از جنگنده‌های پیشرفته اف- ۳۵ برای عملیات نظامی تهاجمی استفاده کرده است.

به گفته ژنرال عامیکام نورکین، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، این کشور در هفته‌های گذشته، با کاربرد این جنگنده‌های ساخت آمریکا، در دو عملیات در دو روز متفاوت، به مواضع نظامی شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه حمله کرده است.

وی که در در پایگاه نظامی هرتصلیا در جمع فرماندهان نیروی هوایی بیش از بیست کشور همپیمان اسرائیل از جمله آمریکا، کانادا، برزیل، بریتانیا، فرانسه، آلمان سخن می گفت، ادعا کرد که سوریه بیش از یکصد موشک به سوی جنگنده‌های اف- ۳۵ شلیک کرده اما «سوری‌ها موشک‌های خود را هدر می دادند».

او گفت که این رویداد طی حمله جنگنده‌های اف- ۳۵ به مواضع نیروهای ایران در سوریه رخ داده است.

اسرائیل تنها کشور جهان است که نیروی هوایی‌اش از مدتی پیش به جنگنده‌های رادارگریز عمود پرواز ساخت آمریکا مجهز شده است. افزون بر اسکادران نخست شامل این جنگنده ها، قرار است که با رسیدن دهها جنگنده دیگر، شمار اسکادران‌های نیروی هوایی اسرائیل که به این بمب افکن‌های پیشرفته مجهز می شوند، افزایش یابد.

ژنرال نورکین در سخنرانی خود تصاویری از جنگنده‌های اف- ۳۵ را در یکی از عملیات نظامی علیه هدف‌های ایرانی در سوریه نشان داد.

این تصاویر مربوط به پرواز جنگنده‌ها بر فراز بیروت، پایتخت لبنان، در همان تاریخی ثبت شده که یکی از عملیات حمله اسرائیل به پایگاه هوایی تی -۴ در استان حمص سوریه صورت گرفته بود.

اسرائیل ابتدا بیست و یکم بهمن سال گذشته پایگاه تی-۴ را در واکنش به اقدام ایران در ارسال پهپاد نظامی به آسمان اسرائیل، بمباران کرد. بعد از آن نیز حملاتی به «هدف‌های ایرانی» و از جمله مراکز استقرار نیروهای ایرانی و همپیمانان آن در پایگاه تی-۴، حلب، حما و الکسوه در حومه دمشق، به اسرائیل نسبت داده شد.

چند مقام ارشد آمریکا و نیز جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، زودتر از اسرائیل، فاش کردند که این کشور مواضع وابسته به نظامیان ایران و همپیمانان آن در سوریه را بمباران می کند.

اسرائیل دو هفته پیش اعلام کرد که ایران برای «انتقام گیری» بخاطر کشته شدن نفراتش در صدد شلیک راکت از سوریه به بخش جولان اسرائیل بوده است؛ و در واکنش به آن،اسرائیل «وسیع‌ترین حملات هوایی علیه سوریه در ۴۵ سال اخیر» را انجام داد.

اسرائیل بعد از آن حملات گفت که «نیروهای شاخه قدس سپاه» بیست فروند راکت شلیک کردند؛ اما ژنرال نورکین روز سه شنبه گفت که در آن شب، ایرانی‌ها ۳۲ راکت شلیک کرده بودند که همه آنها در «خارج از اسرائیل» فرود آمده و چهار راکتی که به حریم هوایی مرزی نزدیک شدند، با سامانه دفاع راکتی گنبد آهنین اسرائیل، در هوا متلاشی شدند. حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله پیش تر مدعی شده بود که «در شب موشکی» ۵۷ راکت به اسرائیل زده شد.

به گفته فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، کشورش پس از آنکه در هفته‌های اخیر متوجه شد که ایران موشک‌ها و راکت هایی با برد بلندتر و نیز سکوهای پرتاب آنها را به سوریه منتقل کرده، آنها را در شمال دمشق بمباران کرد.

پرواز اف – ۳۵ "در سرتاسر خاورمیانه"

ژنرال نورکین در همین حال گفت از اف- ۳۵‌ها در حملات دو هفته پیش استفاده نشده و کاربرد آنها مربوط به حملات پیش از آن بود.

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل روز سه شنبه این را نیز گفت که اسکادران جنگنده‌های اف- ۳۵ «در سراسر خاورمیانه» به پرواز درآمده است اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

عاموس یادلین، رییس پیشین سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل به پایگاه خبری وای.نت گفته است که اظهارات بی‌پرده فرمانده کنونی نیروی هوایی در مورد آغاز بهره برداری اسرائیل از جنگنده‌های اف-۳۵برای عملیات مهم، «گامی طبیعی علیه تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه است».

در همین حال، ژنرال ذخیره یادلین که فرمانده پیشین ستاد عملیاتی نیروی هوایی اسرائیل نیز بوده است، افزود که انتشار عامدانه تصاویر جنگنده‌ها در آسمان بیروت، «یک پیام برای حزب الله نیز هست».

اسرائیل از مدتی پیش تاکید دارد که حضور نظامی ایران در سوریه را تحمل نمی کند. اما ایران با وجود تحمل شمار نامعلومی کشته، هنوز مدعی است که حضورش در سوریه «جنبه مستشاری» دارد و بر اساس دعوت «دولت قانونی دمشق» است.

شبکه اسکای نیوز عربی هفته گذشته مدعی شد که ۵۷ نیروی وابسته به ایران در انفجار روز جمعه در حما کشته شدهاند؛ اما این ادعا از سوی منابع دیگر تایید نشد.

برخی خبرگزاری‌های ایران دوشنبه به نقل از «منابع نظامی» وجود مستشاران ایرانی کشته شده در انفجار حما را رد کرده و گفتند که نظامیان ایرانی در این منطقه حضور ندارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG