لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۴

وزارت اطلاعات «اظهارات منسوب» به محمود علوی درباره مذاکره با آمریکا را تکذیب کرد


وزارت اطلاعات می‌گوید، «چنین مطلبی به هیچ وجه در سخنرانی دیشب» محمود علوی در مسجد جامع قائمشهر نبوده است.

روابط عمومی وزارت اطلاعات با انتشار اعلامیه‌ای خبر درج شده در برخی رسانه‌ها به نقل از وزیر اطلاعات درباره موضوع مذاکره با امریکا را «به شدت» تکذیب کرد.

این اعلامیه می‌گوید خبر درج شده در برخی رسانه‌ها به نقل از وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه "اگر مقام معظم رهبری این اجازه را صادر کند مذاکره میان ایران و آمریکا انجام خواهد شد" به شدت تکذیب و اعلام می‌شود «چنین مطلبی به هیچ وجه در سخنرانی دیشب وزیر اطلاعات در مسجد جامع قائمشهر نبوده است».

وزارت اطلاعات در ادامه گفته است «متأسفانه برخی رسانه‌ها با فهم نادرست از سخنرانی وزیر اطلاعات، با تقطیع و جابجایی کلمات، آنچه را که به هیچ وجه در سخنرانی وزیر اطلاعات نبوده، به ایشان منتسب و منعکس کردند».

این اعلامیه در حالی است که رسانه‌های ایران از جمله خبرگزاری ایرنا همزمان و عینا جمله «اگر مقام معظم رهبری این اجازه را صادر کند مذاکره میان ایران و آمریکا انجام خواهد شد» را از قول سخنان روز چهارشنبه سید محمود علوی وزیر اطلاعات در مسجد جامع قائمشهر نقل کرده بودند.

سایت جماران نیز از قول وی گزارش داده بود اگر رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد تحریم را از ایران اسلامی بردارد، ما آن (مذاکره) را بررسی می‌کنیم ... اگر مقام معظم رهبری این اجازه را صادر کند مذاکره میان ایران و آمریکا انجام خواهد شد».

این در حالی است که دیگر مقامات ایران نیز گفته‌اند با وجود تحریمهای آمریکا ایران مذاکره نمی‌کند و حسن روحانی رئیس جمهوری کشور نیز بارها گفته است که مذاکره با آمریکا با وجود تحریمها ممکن نیست.

اما علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به شدت با مذاکره با آمریکا مخالف است و اخیرا نیز اعلام کرد که آمریکا به ایران «نزدیک نشود».

وی ۵ تیرماه پیشنهاد مذاکره آمریکا را یک «فریب» خواند.

آیت‌الله خامنه‌ای افزود: «دشمن وقتی نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگیِ ملت ایران، پیشنهاد مذاکره می‌دهد و می‌گوید ملت ایران باید پیشرفت کند، البته این ملت حتماً پیشرفت خواهد کرد اما بدون شما و به شرطی که شما نزدیک نشوید».

رئیس جمهور آمریکا و دولتمردان آمریکایی پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرده‌اند که قصدشان کشاندن جمهوری اسلامی به میز مذاکره برای توافقی جدید است.

ونالد ترامپ، که توافق اتمی دوره باراک اوباما با ایران را «ناکارآمد» می‌داند دولت خود را از «برجام» خارج کرده و تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کرده تا به گفته واشینگتن، تهران مذکرات تازه‌ای را ز سر گیرد و «رفتارهای مخرب خود را تغییر دهد».

منابع: وزارت اطلاعات، ایرنا، جماران. ف.ق

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG