لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۴

نجفی: عنوان مهدور‌الدم را بازپرس می‌خواست در دهان من بگذارد


محمدعلی نجفی در جلسه دادگاه در روز چهارشنبه

محمد‌علی نجفی، شهردار سابق تهران، در دومین جلسه دادگاه خود در روز چهارشنبه، ۲۶ تیر، اعلام کرد که اتهام قتل عمد را قبول ندارد و شلیک چند گلوله توسط او به میترا استاد «غیرارادی بوده» است.

آقای نجفی همچنین گفت که در دفاعیات خود موضوع «مهدور‌الدم» بودن میترا استاد را بیان نکرده است.

وی اضافه کرد: «بازپرس پرونده می‌خواست آن را در دهان من بگذارد و می‌گفت که قبول داشتی که مهدور‌الدم است که این عنوان اصلاً آن زمان مطرح نبود و بعداً مطرح شد.»

بر اساس قوانین ایران، اگر کسی فردی را به قتل برساند و بتواند در دادگاه ثابت کند که او «مهدور‌الدم» بوده از قصاص معاف است.

در نخستین جلسه دادگاه، نماینده دادستان در کیفرخواست اعلام کرده بود که آقای نجفی گفته، میترا استاد را «مهدورالدم» می‌دانسته است.

بر اساس کیفرخواست، آقای نجفی گفته بود که میترا استاد تهدید به «همبستر شدن» با مردان دیگر کرده و «با مردانی که در گذشته با آنها سر و سری داشته» تماس گرفته است.

در جلسه روز چهارشنبه دادگاه مهیار صفری، فرزند میترا استاد، گفت که شب قبل از حادثه مسعود استاد، دایی او، تا ساعت ۱۲ میهمان آنان بوده و مادرش و آقای نجفی «با هم درگیری داشتند».

وی همچنین مدعی شد که آقای نجفی، پیش از حادثه نیز تهدید کرده بود که مادرش را «با اسلحه می‌کشد».

آقای نجفی نیز مدعی شد که میترا استاد پس از رفتن برادرش به او «ناسزا» گفته و «حتی ۴ تا ۵ بار در این مدت برخورد فیزیکی داشتیم».

آقای نجفی همچنین گفت که پیش از این نیز با همسرش «درگیری حاد» داشته و در دو مورد اورژانس را خبر کرده و در یک مورد نیز در ۱۶ آذر ۹۷ اورژانس به پلیس اطلاع داده بود.

وی اعلام کرد که «قصد قبلی برای انجام قتل نداشته» است.

آقای نجفی گفت: «اگر در فاصله یک متری قصد قتل داشتم و می‌خواستم او را از بین ببرم یک گلوله کافی بود اما از ۵ گلوله ۴ تا از آن به سقف و دیوار خورده است.»

وی اضافه کرد: «اما قبول دارم اشتباه کردم که اسلحه را برداشتم.»

آقای نجفی در پایان دفاعیات خود گفت: «امیدوارم توضیحاتم از گمانه‌زنی‌هایی که به غلط توسط برخی مسئولین و دیگران انجام شده کاسته باشد. من توضیح دادم که این ازدواج به دلیل این که با دقت انجام نشده بود من هم مقصر بودم زیرا سنم بیشتر بود و من تجربیات بیشتری داشتم.»

در این جلسه آقای حاجیلویی، یکی از وکلای خانواده میترا استاد گفت: «آقای نجفی یک بار می‌گوید که مقتوله پرستو بود و با نهاد‌های امنیتی کار می‌کرد و بار دیگر می‌گوید که او می‌خواست اطلاعات شخصی من را به خبرنگاران بدهد.»

با این حال آقای نجفی گفت: «من لفظ پرستو را به کار نبردم. این را بعضی در فضای مجازی نوشته‌اند که باید از خودشان بپرسید با چه انگیزه‌ای نوشته‌اند.»

در اولین جلسه از دادگاه محمدعلی نجفی، نماینده دادستان به بازخوانی یادداشتی که از وی به دست آمده پرداخت و به‌ نقل از نجفی گفته بود: «برخی نهادها وارد قضیه شدند و در نتیجه، علی‌رغم میل من، میترا استاد به عقد دائمی با مهریه هنگفت درآمد.»

این بخش از سخنان نماینده دادستان واکنش قاضی دادگاه را در پی داشت که تذکر داد «اعلام برخی مطالب در دادگاه غیرعلنی باید باشد».

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، روز سه‌شنبه گفته بود که کیفرخواست قرائت شده در دادگاه علنی محمدعلی نجفی برای دادگاه غیر علنی آماده شده بود و نباید در این دادگاه قرائت می‌شد.

وکیل خانواده میترا استاد همچنین با اشاره به سخنان آقای نجفی گفت: «اقاریر متهم در پرونده این بود که مقتوله ابتدا وارد زندگی او شده و بعد گفته من اشتباهاً ازدواج کردم. ما می‌دانیم متهم چه هزینه‌هایی کرده تا نظامات را زیر پا بگذارد و ازدواج را ثبت کند.»

وی اضافه کرد: «آقای نجفی شما وزیر سابق آموزش و پرورش بودید، نوک مداد را نشکسته‌اید که می‌گویید اشتباه کردم؛ شما آدم کشتید. اینجا صحنه سیاست نیست که به راحتی کنار بکشید، شما مرتکب قتل عمد شده‌اید.»

پیش از جلسه دادگاه علیرضا ببری، داماد محمدعلی نجفی، خبر داد که آقای نجفی، محمود علیزاده طباطبایی، یکی از سه وکیل خود را عزل کرده است.

منابع: خبرگزاری‌های ایسنا و میزان، توییترو رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG