لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۵۴

اتهام «قتل عمد» به محمدعلی نجفی تفهیم شد

روز سه‌شنبه بعدازظهر، هفتم خردادماه، ابتدا خبر به قتل رسیدن میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، وزیر و شهردار سابق، منتشر شد و ساعاتی بعد او در برابر دوربین صداوسیما به قتل میترا استاد با اسلحه اعتراف کرد.


حضور محمدعلی نجفی در دفتر سرپرست دادسرای امور جنایی تهران یک روز پس از «اعتراف» به قتل همسرش/ آقای نجفی از بعدازظهر روز سه‌شنبه در بازداشت به سر می‌برد.
۱۲:۴۸ ۸.۳.۱۳۹۸

محمدعلی نجفی صبح روز چهارشنبه به دادسرای جنایی تهران منتقل شد و در جلسه بازپرسی مدعی شد نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برای همسرش میترا استاد صوت ارسال می‌کردند.

به گفته آقای نجفی، همین امر باعث اختلاف و درگیری بین او و همسر دومش شده بود.

به گزارش خبرگزاری برنا، نجفی همچنین گفته است که پس از ارتکاب قتل قصد داشته خودکشی کند.

سرهنگ نمک‌شناس، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران، نیز قبلاً گفته بود: «اعتراف اولیه نجفی در خصوص علت قتل میترا استاد ادعای ارتباط او با مرد دیگری است.»

بعدازظهر روز سه‌شنبه هفتم خرداد ابتدا خبر به قتل رسیدن همسر محمدعلی نجفی منتشر شد و ساعاتی بعد او در برابر دوربین صداوسیما به قتل میترا استاد با اسلحه اعتراف کرد.

نجفی صبح امروز به دادسرای جنایی تهران منقل شده و سیر بازپرسی از او در دفتر محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران، در حال انجام است.

۱۲:۵۳ ۸.۳.۱۳۹۸

خبرگزاری‌های ایران روز سه‌شنبه هفتم خرداد به نقل از محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی، اعلام کردند که محمدعلی نجفی، شهردار تهران، به قتل همسر دوم خود اعتراف کرده است.

این تنها ساعاتی پس از آن بود که خبر رسید که میترا استاد (میترا نجفی)، همسر دوم محمدعلی نجفی در محل سکونتش در برجی در سعادت‌آباد تهران با شلیک گلوله به قتل رسیده است.

۱۳:۰۱ ۸.۳.۱۳۹۸

محمدعلی نجفی در جلسه بازپرسی صبح روز چهارشنبه چنین گفت: «یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شهردار پیشین تهران اختلاف خانوادگی خود با همسر مقتولش را چنین شرح داد: «هر چقدر اصرار می‌کردم که از یکدیگر جدا شویم، قبول نمی‌کرد. هر وقت صحبت از طلاق می‌کردیم شروع به شکستن وسایل خانه می‌کرد و با کارد حمله می‌کرد. این اواخر گفتم من حاضرم هر چه دارم بدهم تا مهریه‌ات را پرداخت کنم، اما می‌گفت می‌خواهم کاری کنم که از زندگی بیزار شوی.»

۱۳:۰۸ ۸.۳.۱۳۹۸

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران ادعای خیانت همسر محمدعلی نجفی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سرهنگ بابک نمک‌شناس گفته است: در یادداشت به دست آمده از نجفی، بحث‌هایی در مورد اختلافات خانوادگی و درخواست طلاق مطرح شده اما به هیچ وجه هیچ اشاره‌ای مبنی بر خیانت میترا استاد عنوان نشده است.

محمدعلی نجفی نیز در جلسه بازپرسی صبح چهارشنبه، گفت همسرش به او خیانت نکرده ولی تهدید به خیانت کرده است.

پیش از این گزارش‌هایی درباره خیانت همسر نجفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و علت قتل نیز همین موضوع بیان می‌شد.

۱۳:۲۲ ۸.۳.۱۳۹۸

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت گفت: تعدادی موبایل در بازرسی خانه دختر قاتل پیدا شده که گفته می‌شود متعلق به محمدعلی نجفی است ولی هنوز مشخص نیست این موبایل برای شخص آقای نجفی است یا مقتول یا فرد دیگری.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: در صحنه جنایت گوشی تلفن همراه مقتوله پیدا نشد که احتمال این وجود داشت قاتل هنگام خروج از محل جنایت گوشی را همراه خود برده باشد و به همین دلیل احتمال می‌رود گوشی همراه مقتول یکی از موبایل‌هایی باشد که در خانه قاتل پیدا کردیم.

۱۳:۲۹ ۸.۳.۱۳۹۸

دختر محمدعلی نجفی مدعی شد که میترا استاد، همسر دوم پدرش، «با ارگان‌های خاصی رابطه داشت و از همین طریق به پدرم تسلط پیدا کرده بود و او را تحت فشار قرار می‌داد.»

به گزارش خبرگزاری رکنا، وی که دیروز از طریق پدرش در جریان قتل قرار گرفته بود، گفت: «راننده پدرم نزد من آمد و یک نامه سه برگی پشت‌ورو از پدرم به من داد که در آن نوشته بود میترا را کشته و دلایلش را هم نوشته بود.»

وی به دلایل مطرح‌شده در این نامه اشاره نکرده است.

امروز برخی رسانه‌ها، به نقل از پسر میترا استاد، علت اختلافات مقتول با نجفی را مسائل مالی عنوان کرده بودند و نوشته بودند که نجفی همه اموال را رسما به نام دخترش ثبت کرده و همین مسئله باعث درگیری شده است.

اما دختر آقای نجفی با تکذیب این مسئله گفته است: «آخرین بار یک ماه پیش بود که پدرم به من زنگ زد. آن هم به خاطر این که می‌خواست ماشین لکسوس را که به نام من بود، بفروشد. رفتم امضا دادم و برگشتم. ما هیچ چیزی به نام نداریم. مادرم هر چه دارد به نام خودش است و من هم جز همان لکسوس که فروخته شد چیزی به نام ندارم.»

۱۳:۳۹ ۸.۳.۱۳۹۸

عکسی که وب‌سایت خبری جماران از حضور محمدعلی نجفی پس از ارتکاب به قتل در «حرم حضرت معصومه» در شهر قم منتشر کرد:

محمدعلی نجفی با پیراهن سیاه
محمدعلی نجفی با پیراهن سیاه

۱۳:۴۵ ۸.۳.۱۳۹۸

سرور تابشیان، همسر اول محمدعلی نجفی، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفت که آنها طلاق نگرفته‌ بودند و «هنوز هم عاشقانه شوهرش را دوست دارد».

محمدعلی نجفی و همسر اولش
محمدعلی نجفی و همسر اولش

او به خبرگزاری رکنا گفت: من و همسرم ۴۲ سال با هم زندگی کرده‌ایم. همیشه به من احترام می‌گذاشت.

«شوهرم ناگهان عوض شد. باور ندارم این اتفاق افتاده باشد. آرام‌تر از شوهرم کسی را سراغ ندارم. او از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد دیگر مرد سابق نبود، دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند. تحت فشار بود. حتی یک بار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشویم، اما دلش به این کار نبود. میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای این‌که ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه‌مان را قطع کرده بود.»

همسر اول آقای نجفی همچنین گفت: «میترا یک سال فقط شوهرم را تهدید می‌کرد. هنوز دلیلش را نمی‌دانم اما از وضعیت شوهرم خیلی نگرانم. او حقش این نبود. مردی بزرگ و با اخلاق که ناگهان عوض شد و به خودش لطمه بزرگی زد.»

۱۴:۲۶ ۸.۳.۱۳۹۸

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه از جلسه دادسرا برای پرونده آقای نجفی گزارش داد که او اعتراف کرده است که در یک سال اخیر «یک بار قصد خودکشی داشتم».

آقای نجفی گفت: «در یک سال اخیر خودم یک بار و همسر دومم سه بار قصد خودکشی داشتیم.»

او درباره سلاحی که در اختیار داشت توضیح داد: «از سال ۶۰ مجوز استفاده از سلاح را داشتم، اما از سال ۹۴ این مجوز تمدید نشده بود و نمی‌دانم که تا دیروز اجازه استفاده از سلاح را داشتم یا نه.»

۱۶:۰۰ ۸.۳.۱۳۹۸

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، ضمن اشاره به این که محمدعلی نجفی مجوز حمل سلاح نداشته است گفت: «این فرد به سبب مسئولیتی که داشته تا سال ۹۴ دارای مجوز حمل سلاح بوده، اما محافظ نداشت، اما پس از آن تاریخ این طور نبوده و مجوزی نداشته است.»

آقای رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگاران همچنین تلاش کرده به انتقادات و پرسش‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی پاسخ دهد.

در پی انتشار ویدئوهایی از حضور محمدعلی نجفی در اداره پلیس که او را در حال نوشیدن چای نشان می‌داد بسیاری از کاربران این ایراد را مطرح کردند که چرا متهم به قتل آزادانه و با کت و شلوار نشسته و چای می‌نوشد.

رئیس پلیس تهران در پاسخ به این ایراد گفت: «برخی گفتند چرا چایی جلوی این فرد بود؟ ما چایی را برای افسر پرونده و بعد از افطار آوردیم که به ایشان هم داده شد و این رفتار انسانی است.»

او ادامه داد: «گفتند چرا کت و شلوار تن آن فرد بود؟ این فیلم‌ها وقتی گرفته شد که متهم تاره خودش را به آگاهی معرفی کرده و در حال توضیح بود.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG