لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۱

امضای تفاهم‌نامه جمع‌آوری گازهای مشعل میان ایران و ایتالیا


ایران بخاطر دارا نبودن فناوری و سرمایه لازم، بخشی از گاز تولیدی خود را، به‌ویژه در میدان‌های نفتی نمی‌تواند جمع‌آوری کند و در مشعل‌ها سوزانده و به هدر می‌دهد.

شماری از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران با هدف جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل (فلر) برای تولید برق و نوسازی تجهیزات نفت و گاز با شرکت آنسالدو ایتالیا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش سایت رسمی شرکت ملی نفت ایران، مراسم امضای تفاهم‌نامه با حضور مدیران عامل شرکت‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، نفت و گاز پارس، مناطق نفت‌خیز جنوب و نفت مناطق مرکزی ایران و همچنین شرکت انسالدو انرژی ایتالیا، چهارشنبه ۲۶ مهر ماه برگزار شد.

بر اساس آمارهای بانک جهانی، ایران در سال گذشته ۱۶٫۴ میلیارد متر مکعب گاز در مشع‌لها سوزانده‌است که ۳۵ درصد بیش از سال ۲۰۱۵ است.

ایران بخاطر دارا نبودن فناوری و سرمایه لازم، بخشی از گاز تولیدی خود را، به‌ویژه در میدان‌های نفتی نمی‌تواند جمع‌آوری کند و در مشعل‌ها سوزانده و به هدر می‌دهد.

پیشتر بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران تیرماه سال جاری اعلام کرد که ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای قطع مشعل‌سوزی گاز کشور مورد نیاز است.

به گزارش سایت شرکت ملی نفت ایران، علی وکیلی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور در این مراسم با تشریح این تفاهم‌نامه گفت که شرکت‌های یاد شده قرار است با همکاری شرکت انسالدو انرژی ایتالیا برای جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل و تبدیل آن به برق مورد نیاز تأسیسات نفت و گاز و همچنین بهسازی و نوسازی تجهیزات شرکت‌ها اقدام کنند.

به گفته وی، گاز مشعل فاز ۱۲ پارس جنوبی قرار است برای تولید ۷۰۰ مگاوات برق مورد استفاده قرار گیرد و در آینده این رقم به ۱۰۰۰ مگاوات نیز خواهد رسید.

پارس جنوبی سال گذشته ۱۵۵ میلیارد متر مکعب تولید گاز داشت و میزان هدردهی گاز در مشعل‌های این مجتمع بالغ بر ۳٫۵ میلیارد متر مکعب بود. فاز ۱۲ بزرگترین فاز پارس جنوبی است.

در این میان، بیژن عالی‌پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، از همکاری با شرکت انسالدو برای جلوگیری از گازسوزی سالانه ۷٫۵ میلیارد متر مکعب خبر داد.

وی گفت که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با وجود تولید ۸۳ درصد نفت کشور، بیش از ۹۷ درصد فرسودگی تجهیزات دارد که عمدتاً باید نوسازی شوند.

احمد رجبی، مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز اعلام کرد که این شرکت با تولید روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت و ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز (معادل ۱۰۹٫۵ میلیارد متر مکعب در سال)، سهمی چشمگیر در تولید کشور دارد و میزان گازسوزی در مشعل‌های میادین نفتی این شرکت سالانه حدود ۱٫۵ میلیارد متر مکعب است.

ایران ماه گذشته نیز قراردادی به ارزش ۴۲ میلیون دلار با شرکت فرانسوی «سفره گاز» برای قطع گازسوزی در فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی امضا کرده بود.

در کل، بنا به گفته مقام‌های ایرانی، ۵۰۰ میلیون دلار برای قطع گازهای مشعل در پارس جنوبی نیاز است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG