لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۵

وزیر کار ایران: هواپیمای سقوط‌کرده هیچ مشکل فنی از قبل نداشت


باقی‌مانده هواپیمایی که در کوه دنا سقوط کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران می‌گوید هواپیمای شرکت آسمان که در کوه دنا سقوط کرده است، هیچ مشکل فنی از قبل نداشت و تنها با کشف جعبه سباه هواپیما می‌توان علت حادثه را دریافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی ربیعی روز سه‌شنبه هشتم اسفند عنوان کرد: «با توجه به اینکه هواپیمای سقوط کرده پیش از این هیچ مشکل فنی نداشته و حتی موتورهای آن نیز برای ادامه فعالیت تعمیرات اساسی شده بود، بررسی اطلاعات جعبه سیاه برای مشخص کردن علت دقیق این حادثه برای ما اهمیت زیادی دارد».

پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان که روز ۲۹ بهمن از تهران عازم یاسوج بود ساعاتی پس از پرواز در ارتفاعات کوه دنا سقوط کرد و همه ۶۵ سرنشین آن کشته شدند.

این هواپیما از نوع ای‌تی‌آر ۷۲ مدل ۲۰۰ بود که ۲۴ سال از عمر آن می‌گذشت و همین امر بحث‌های تازه‌ای را بر سر کهنگی ناوگان هوایی ایران به وجود آورد. حتی برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که هواپیمای سقوط کرده در سال ۹۲ نیز دچار مشکل فنی شده بود، اما خلبان توانسته بود آن را به زمین بنشاند.

اما وزیر کار ایران بحث ناایمن بودن این هواپیما را رد می‌کند و می‌گوید که هواپیمای سقوط کرده تا روز حادثه هیچ مشکلی نداشته و همه مسائل فنی آن هم رعایت شده بود.

آقای ربیعی همچنین احتمال خطای انسانی را نیز تقریبا رد کرده و گفته است: «خلبان این پرواز از استادان خلبان قدیمی و آموزش دهنده خلبانان جوان بوده و از این رو نمی‌توان به راحتی از خطای انسانی در این حادثه تلخ سخن گفت».

وی در نهایت ابراز امیدواری کرده که «جعبه سیاه این هواپیما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیدا شود» تا بتوان علت دقیق ماجرا را فهمید.

روز چهارم اسفند سازمان هواپیمایی کشوری به طور موقت پرواز هواپیمای‌ ای‌تی‌آر مدل ۲۰۰ و ۵۰۰ شرکت هواپیمایی آسمان را متوقف کرد تا از ایمنی پرواز این هواپیماها اطمینان حاصل شود.

در این حال هنوز عملیات جست‌وجوی اجساد قربانیان حادثه سقوط هواپیما ادامه دارد اگرچه به خاطر شرایط جوی و بارش سنگین برف همه چیز به کندی پیش می‌رود و گاه حتی متوقف می‌شود. مدیر عامل هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد پیش‌بینی کرده که عملیات جستجوی سایر اجساد از روز چهارشنبه بار دیگر آغاز شود.

امین الله جهانبین روز دوشنبه به ایسنا گفت: «هم اکنون تیم هلال احمر در نزدیکی محل وقوع سقوط پرواز تهران- یاسوج حضور دارند و هنوز نیز ارتباطی با آنها نداشته‌ایم. این تیم در حال ارزیابی منطقه هستند و در صورتی که از اجساد جانباختگان مشاهده کردند با خود به پایین انتقال می‌دهند».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا و سایت رادیو فردا/ س.ن / ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG