لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۷

مصباح یزدی: در احمدی‌نژاد یک حالت انحرافی می‌بینم


مصباح یزدی می‌گوید دیگر «اعمال و رفتار» محمود احمدی‌نژاد را «تایید نمی‌کند»

در واکنش به مواضع اخیر محمود احمدی‌نژاد، محمدتقی مصباح یزدی که از او به عنوان «پدر معنوی» جبهه پایداری یاد می‌شود روز جمعه، دهم آذرماه، در یک مصاحبه چنین اظهار نظر کرد که در رئیس جمهور سابق «حالت انحرافی» می‌بیند.

آیت‌الله مصباح یزدی زمانی از حامیان پروپاقرص محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌آمد و تا آنجا پیش رفته بود که حتی اطاعت از این رئیس جمهور سابق را هم‌تراز «اطاعت از خدا» دانسته بود.

با این حال اکنون این روحانی محافظه‌کار در گفت‌وگو با وب‌سایت خبرآن‌لاین چنین نظر داده است که دیگر «اعمال و رفتار» آقای احمدی‌نژاد را «تایید نمی‌کند».

این موضع‌گیری واکنشی است به گفته‌های اخیر محمود احمدی‌نژاد که در هفته‌های اخیر به اتفاق نزدیکانش یعنی حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی به‌شدت به قوه قضائیه تحت نظر صادق آملی لاریجانی تاخته است.

آقای احمدی‌نژاد هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود که قرار نبود «دیکتاتوری قوه قضائیه» داشته باشیم، و روز سه‌شنبه گذشته نامه‌ای را خطاب به رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرد در انتقاد از «عملکرد قوای سه‌گانه» کشور.

تاکنون دست‌کم دو مقام عالی‌رتبه در قوه قضائیه به این مواضع آقای احمدی‌نژاد واکنش نشان داده‌اند.

از جمله غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی این قوه، روز سه‌شنبه اظهارات هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد درباره قوه قضائیه را حاوی «ده‌ها دروغ، توهین و گنده‌گویی» خواند.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین محمود احمدی‌نژاد را به «یک لات» تشبیه کرد که «یک مدت از چشم‌ها افتاده بود» و برای جلب توجه به دیگران «فحش» می‌دهد.

حال در پاسخ به پرسش‌های خبرآن‌لاین آیت‌الله مصباح یزدی، حامی سابق احمدی‌نژاد، مجبور به موضع‌گیری شده و او را به انحراف متهم کرده است.

آقای مصباح یزدی گفت که «اکنون یک حالت انحرافی در او می‌بینم».

او همچنین اشاره کرد: «ما هر کسی را، تا مادامی که در مسیر اسلام کار می‎کند، حمایت می‎کنیم؛ هر وقت منحرف شد، ما هم از او جدا می‎شویم.»

این روحانی محافظه‌کار در مردادماه ۸۸، در بحبوحه اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، گفته بود از زمانی که حکم رئيس جمهور توسط ولی فقيه تنفيذ می‌شود «اطاعت از او نيز چون اطاعت از خداست».

محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه، نیز روز جمعه در واکنش به مواضع احمدی‌نژاد اعلام کرده است که سکوت این حزب به معنای تایید این مواضع نیست.

به گفته آقای حبیبی، «در مواقعی برخی از اصولگرایان مانند حزب موتلفه اسلامی لازم نمی‌بیند خیلی اظهارنظر کند، اما این معنایش تایید مواضع احمدی‌نژاد نیست».

او در ادامه اشاره کرده است که محمود احمدی‌نژاد «ثابت کرده است که هرچه خودش به نظرش می‌رسد آن را حق مطلق می‌داند و تذکر و اظهار نظر خیلی در ذهن ایشان موثر نیست».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG