لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۱۷

ذوالنور: دو عضو دیگر تیم مذاکرات هسته‌ای ایران متهم به جاسوسی هستند


مجتبی ذوالنور به نام این دو متهم اشاره نکرده و نگفته که آنان چه سمتی در تیم مذاکره اتمی ایران داشته‌اند.
مجتبی ذوالنور به نام این دو متهم اشاره نکرده و نگفته که آنان چه سمتی در تیم مذاکره اتمی ایران داشته‌اند.

یک نماینده مجلس ایران اعلام کرد که به جز عبدالرسول دری اصفهانی، «دو عضو» دیگر تیم مذاکره اتمی جمهوری اسلامی نیز که از ایران خارج شده‌اند، «متهم به جاسوسی هستند».

مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس روز پنج‌شنبه ۲۰ مهر در مصاحبه با وبسایت باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیما، بدون اشاره به جزییات ماجرا تنها گفت که یکی از این دو در کانادا به سر می‌برد و فرد دیگر نیز خارج از کشور شده است.

آقای ذوالنور به نام این دو نفر اشاره نکرده و نگفته که آنان چه سمتی در تیم مذاکره اتمی ایران داشته‌اند.

این نماینده مجلس همچنین در واکنش به گفته‌های مقامات دولت مبنی بر جاسوس نبودن آقای دری اصفهانی نیز گفت که «واقعیت پرونده وی غیر از مسائلی است که این افراد می‌گویند».

گفته‌های این نماینده مجلس درحالی بیان شده که صدور حکم پنج سال زندان برای عبدالرسول دری اصفهانی در روزهای گذشته موضوع بحث دولت حسن روحانی و قوه قضائیه بوده است.

آقای دری اصفهانی به اتهام جاسوسی و ارائه اطلاعات به بیگانگان به پنج سال زندان محکوم شده است.

با این حال محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه گفت که آقای دری اصفهانی مرتکب جاسوسی نشده است و حتی با «معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است».

خبرگزاری قوه قضائیه ایران اما روز پنج‌شنبه این اظهارات وزیر اطلاعات را «عجیب» و تماماً «نادرست» خواند.

مقامات وزارت خارجه ایران اعلام کرده‌اند که عبدالرسول دری اصفهانی عضو تیم مذاکره اتمی نبوده و تنها به این تیم مشاوره می داده است.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد، پیش از این در طرح سؤال خود از وزیر اطلاعات مدعی شده بود که عبد‌الرسول دری اصفهانی همزمان با حضور در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و پیگیری لغو تحریم‌های بانکی، از مؤسسه «پی دبلیو» در لندن نیز «ماهی ۷۵۰۰ پوند حقوق می‌گرفته تا تحریم‌های بانکی ایران در آنجا تداوم یابد».

گفته می‌شود آقای دری اصفهانی تابعیت دوگانه ایرانی‌کانادایی دارد و عضو غیرموظف هیئت مدیره بیمه آسیا و مشاور رئیس کل بانک‌ مرکزی ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG