لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۳۵

تداوم موضع‌گیری در برابر احتمال تروریستی اعلام شدن سپاه توسط آمریکا


محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه

در ادامه موضع‌گیری مقامات جمهوری اسلامی در برابر گزارش‌ها از احتمال تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران، فرمانده این نیرو و سخنگوی دولت حسن روحانی نیز در این باره اظهار نظر کردند.

کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا به زودی راهبرد خود را در قبال «رفتارهای بد ایران» اعلام می‌کند.

در همین حال گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از این که یکی از اقدامات احتمالی، قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده است.

مقام‌های ایران به احتمال چنین اقدامی واکنش شدید نشان داده و سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه، ۱۷ مهرماه، گفت که در صورت چنین اقدامی آمریکا باید تبعات «پاسخ سخت، قاطع و کوبنده» ایران را بپذیرد.

در همین زمینه سخنگوی دولت حسن روحانی نیز روز سه‌شنبه، ۱۸ مهرماه، از در دفاع کامل از سپاه درآمده و گفت: «اگر آمریکا سپاه را با عنوان گروه تروریستی قلمداد کند، بی‌شک خودشان در صف تروریست‌ها قرار گرفته‌اند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه همچنین سپاه را «مهاجم به تروریست‌ها» توصیف کرد.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز در روز دوشنبه هشدار داد که در صورتی که واشینگتن چنین اقدامی بکند، تهران نیز به اقدامات متقابل دست خواهد زد.

به گفته آقای ظریف، دولت آمریکا با قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، «بین مردم ایران خود را منزوی‌تر و منفورتر» می‌کند.

«هماهنگی خوب» دولت روحانی با سپاه

در پاسخی مثبت به اعلام موضع وزیر خارجه ایران، فرمانده سپاه پاسداران دوشنبه شب از «هماهنگی خوب» بین این نیرو و وزارت خارجه دولت حسن روحانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه، در سخنان خود همچنین به نکته‌ای اشاره کرد که به نظر می‌رسد اشاره‌ای به بخشی از گفته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، باشد.

آقای ظریف در موضع‌گیری خود علیه احتمال تروریستی قلمداد شدن سپاه گفته بود: «در صورتی که چنین اشتباه راهبردی از سوی مقامات آمریکایی صورت بگیرد، جمهوری اسلامی ایران به اقدام متقابل خواهد پرداخت و اقداماتی در این زمینه طراحی شده و در زمان مناسب اعمال می‌شود.»

در همین زمینه فرمانده سپاه نیز دوشنبه شب اعلام کرد که مواضع وزیر خارجه «بخش‌های مختلف امنیتی و دفاعی هم دارد، اما نوع گویش و بیان‌مان متفاوت است».

گرچه هیچ یک از این دو مقام در این باره بیشتر توضیح نداده‌اند، گفته فرمانده سپاه می‌تواند اشاره به «اقداماتی» باشد که به گفته وزیر خارجه برای واکنش به آمریکا «طراحی شده» است.

به گفته چند مقام در دولت ایالات متحده، دونالد ترامپ در دو سه روز آینده سیاست کشور خود درباره توافق اتمی با ایران، برجام، را اعلام خواهد کرد.

آقای ترامپ تا روز ۲۳ مهرماه مهلت دارد به کنگره آمریکا اعلام کند که ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است یا نه.

دولت آمریکا مخالف توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران است که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل آمد، و آقای ترامپ و مقامات دولت او بارها گفته‌اند که ایران به روح این توافق پایبند نیست.

در مقابل جمهوری اسلامی نیز آمریکا را به نقض «روح» برجام متهم کرده است.

دیدن نظرات (۵۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG