لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۴۷

ترامپ سیاست خود درباره برجام را «۲۰ مهر اعلام می‌کند»


دونالد ترامپ چندی پیش گفته بود که تصمیم خود را درباره برجام گرفته و به زودی آن را اعلام می‌کند

مقامات دولت ایالات متحده می‌گویند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته آینده سیاست کشور خود درباره توافق هسته ای با ایران، برجام، را اعلام خواهد کرد و انتظار می‌رود که بگوید توافق هسته‌ای وین دیگر در راستای منافع واشینگتن نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۲ مهر در گزارشی بدون اشاره به نام این مقامات نوشته که کاخ سفید به طور موقت زمان سخنرانی آقای ترامپ در این باره را روز ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) تعیین کرده است.

دونالد ترامپ تا روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) مهلت دارد به کنگره آمریکا اعلام کند که ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است یا نه. دولت جدید آمریکا مخالف توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران است که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل آمد.

آقای ترامپ و مقامات دولت او بارها گفته‌اند که ایران به روح این توافق پایبند نیست. در این حال گمانه‌زنی‌های بسیاری بر سر خروج احتمالی آمریکا از برجام مطرح شده است.

روز چهارشنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که چندین گزینه را برای تصمیم‌گیری درباره برجام در اختیار دونالد ترامپ قرار خواهد داد. وی اما توضیح بیشتری درباره این گزینه‌ها نداد.

آقای ترامپ خود چندی پیش عنوان کرد که تصمیم خود را درباره برجام گرفته و به زودی آن را اعلام می‌کند.

توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام که تیرماه سال ۱۳۹۴ به امضای ایران و شش قدرت جهانی رسید، فعالیت های هسته ای ایران را تا حدود زیادی محدود کرده و در عین حال موجب لغو یا تعلیق تحریم‌های هسته ای علیه تهران شده است.

دیدن نظرات (۷۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG