لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۵۹

رضا پهلوی: اعضای غیر فاسد بسیج و سپاه باید بتوانند در آینده ایران جذب شوند


شاهزاده رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، در مصاحبه‌ای تازه می‌گوید یکی از اجزای مهم استراتژی او جذب دوباره «آن اکثریتی از گروه‌های شبه‌نظامی موجود در ایران است که نه فاسدند و نه جنایتکار».

رضا پهلوی در این مصاحبه که خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه، ۲۹ خردادماه، منتشر کرده تأکید می‌کند که خواستار سیستمی دموکراتیک و سکولار برای ایران است که در آن اعضای «غیر فاسد و غیر جنایتکار» گروه‌هایی چون بسیج و سپاه پاسداران هم بتوانند جذب بشوند.

وی درباره آنها می‌گوید: «این افراد باید بدانند که قربانی تغییر رژیم نخواهند شد. بعضی از رهبران آنها باید پاسخگو باشند، اما بیشتر آنها لایق مجازات نیستند.»

رضا پهلوی تصریح می‌کند که هیچ تمایل و اصراری به بازگشت به تاج و تخت ندارد و در آینده‌ای بدون جمهوری اسلامی در ایران «مردم باید در مورد شکل نهایی [حکومت] تصمیم بگیرند».

او می‌گوید: «به باور من، ایران باید دموکراسی پارلمانی و سکولار باشد. در مورد شکل نهایی مردم باید تصمیم بگیرند ... نه شکل، بلکه محتوا مهم است.»

رضا پهلوی در این مصاحبه به نکته‌ای دیگر نیز اشاره می‌کند: تجربه و تاثیرات زندگی در ایالات متحده.

به گفته او، بهترین ارمغان او برای مردمی که هم‌اکنون در ایران برای «خلاصی از ظلم و ستم» تلاش می‌کنند تجربه او از زندگی در آمریکاست.

در پی انقلاب سال ۱۳۵۷ که به سقوط محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، انجامید، رضا پهلوی، پسر او، به آمریکا مهاجرت کرد و اکنون نزدیک به ۴۰ سال است که در آن کشور زندگی می‌کند.

او می‌گوید: «اگر ولیعهد می‌ماندم و شاه می‌شدم، دیگر حتی یک درصد از تجربه و دانش زندگی در یک جامعه آزاد و کشوری دموکراتیک را نداشتم.»

آن طور که در گزارش بلومبرگ آمده است: «فرزند شاه فقید به دنبال انقلابی نو در ایران است، به تقلید از کشور دموکراتیکی که دور از خانه حکم خانه‌اش را دارد».

اکنون تنها هدف رضا پهلوی «کمک به رهایی مردم ایران از چنگ آخوندهاست».

در این مصاحبه هم‌چنین تأکید شده‌است که رضا پهلوی در حال حاضر پیش از هر چیز در فکر کمک گرفتن از ایرانیان مقیم خارج برای حل مسئله کمبود آب و بحران ‌کم‌آبی در ایران است.

گزارش نهادها و شخصیت‌های مختلف بین‌المللی و ملی مسئله کم‌آبی در ایران امروز را از مهم‌ترین چالش‌های کشور معرفی می‌کند. از جمله گری لوئیس، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران، کمبود آب را اساساً عمده‌ترین چالش امنیتی‌ـ‌انسانی در ایران دانسته است.

بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت نیرو، در حال حاضر ۳۳۴ شهر در ایران با جمعیت ۳۵ میلیون نفر یعنی حدود نیمی از مردم کشور در وضعیت تنش آبی قرار دارند.

شاهزاده رضا پهلوی در عین حال اشاره می‌کند که مخالف هر گونه مداخله نظامی آمریکا در ایران است و معتقد است که آمریکا هم از حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران طرفی نخواهد بست.

عده‌ای از میان سیاستمداران آمریکایی هستند که این سازمان را گزینه‌ای برای مبارزه با جمهوری اسلامی می‌دانند و در گردهم‌آیی‌های سالانه این سازمان هم شرکت می‌کنند.

از جمله این افراد می‌توان به نیوت گینگریچ، از حزب جمهوری‌خواه و رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، و رودی جولیانی اشاره کرد که هم‌اکنون در کاخ سفید نقش مشاور حقوقی دونالد ترامپ را بازی می‌کند.

رضا پهلوی در ادامه می‌گوید که «بیشتر ایرانی‌ها هنوز» از این که مجاهدین خلق در جنگ ایران و عراق طرف صدام حسین را گرفت از این سازمان «متنفرند» و افزود که «فکر نمی‌کنم هرگز رفتار آنها در آن زمان را ببخشند».

سازمان مجاهدین خلق ایران نزدیک به دو دهه، از جمله طی جنگ ایران و عراق، در عراق با جمهوری اسلامی ایران مبارزه مسلحانه کرد و پس از حمله آمریکا به عراق و پایان حکومت صدام حسین خلع سلاح شد.

جمهوری اسلامی سازمان مجاهدین خلق را «گروهی تروریستی» می‌داند، که در عملیات خود، شهروندان غیرنظامی را نیز هدف قرار داده و کشته‌ است. این سازمان در مقابل می‌گوید که هدفش «دموکراسی و آزادی برای آینده ایران است».

بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ/ ف. دو / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵۰۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG