لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۹

«ایران به عنوان کشور ترانزیت، ترکیه و قطر را به هم نزدیک می‌کند»


نقشه کشور قطر

ایران، ترکیه و قطر روز یکشنبه، ۵ آذرماه، با امضای یادداشت تفاهمی سه‌جانبه با عنوان «تسهیل حمل و نقل و ترانزیت» سطح همکاری‌های اقتصادی میان سه کشور را افزایش دادند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این تفاهم‌نامه که حوزه حمل و نقل ترکیبی، دریایی و زمینی را در بر می‌گیرد ایران به عنوان کشور ترانزیت، ترکیه و قطر را به هم نزدیک می کند.

به دنبال بسته‌شدن مرزهای دریایی، هوایی و زمینی چهار کشور عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و مصر به روی قطر که در خردادماه سال جاری رخ داد، تهران و آنکارا برای انتقال اقلام ضروری به دوحه، خطوط ویژه دریایی و هوایی اختصاص دادند. همچنین به دنبال ممنوع شدن پرواز هواپیماهای قطری در آسمان کشورهای عربستان، امارات و بحرین، ایران حریم هوایی‌اش را به روی قطر باز کرد.

حبیب حسینی‌فرد، تحلیلگر سیاسی ساکن آلمان، میزان صادرات ایران و ترکیه به قطر پس از بحران اخیر را چندان چشمگیر نمی‌داند.

وی در گفت‌وگو با رادیو فردا عنوان می‌کند که پیشقدم شدن این دو کشور برای صادرات به قطر بیشتر نوعی فعالیت سیاسی است.

به گفته این تحلیلگر سیاسی، «با توجه به رقم ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلاری واردات سالانه قطر، ترکیه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار و ایران در ۸ ماه گذشته کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار به قطر صادرات داشته‌اند».

پیشتر اکبر البکر، مدیر عامل شرکت هواپیمایی قطر، با اشاره به کمک‌های ترکیه و ایران گفته بود قطر دوستان خود را در موقع سختی می‌شناسد و قطر گرچه کشور کوچکی است اما دوستان بزرگ بسیاری دارد.

در ادامه این بحران، عربستان، مصر، امارات و بحرین پنجشنبه، دوم آذرماه، دو نهاد و یازده فرد مرتبط با قطر را به فهرست تحریمی خود اضافه کردند.

به گفته حبیب حسینی فرد، تحلیلگر سیاسی، «در حالی که بخشی از حل این بحران منوط به سیاست‌های واشنگتن است، آمریکا تاکنون سیاست منسجم و استراتژیکی برای مدیریت بحران قطر نشان نداده‌است.»

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی گفته‌ که انتظار ندارد به زودی مناقشه عربستان و سه کشور دیگر با قطر حل شود و این چهار کشور تمایلی به تعامل در این باره ندارند.

عربستان، بحرین، امارات و مصر حکومت قطر را به پشتیبانی از افراطی‌گرایی اسلامی و روابط نزدیک با ایران متهم کرده و برای از سرگیری روابط با قطر سیزده شرط اعلام کرده‌اند. قطرضمن رد این اتهامات، از پذیرش این شروط خودداری کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG