لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۸

«کمبود پنج هزار مگاوات برق در ایران»


وزیر نیروی ایران می‌گوید که تولید برق خورشیدی در مناطق مرکزی کشور در «اولویت برنامه‌های» این وزارتخانه قرار دارد

وزیر نیروی ایران خبر داد که با وجود قطع صادرات برق به کشورهای همسایه، پنج هزار مگاوات کمبود برق در ایران وجود دارد. این رقم حدود هفت درصد تولید برق ایران است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رضا اردکانیان، روز جمعه، ۲۲ تیر، در سفر به استان اردبیل گفت که با وجود اجرای طرح‌های مختلف، پنج هزار مگاوات کمبود برق در ایران وجود دارد.

آقای اردکانیان اعلام کرد که در شرایط فعلی صادرات برق به کشورهای همسایه نظیر پاکستان، افغانستان و عراق انجام نمی شود، «چرا که قصد نداریم با صادرات خاموشی‌های بیشتری را در کشور به مردم تحمیل کنیم».

وی تولید برق خورشیدی در مناطق مرکزی ایران را در«اولویت برنامه‌های» وزارت نیرو ذکر کرد و افزود که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند با تولید انرژی برق علاوه بر تامین نیاز کشور در زمینه صادرات نیز فعال باشند.

رسانه‌های ایران روز ششم تیر ماه خبر دادند که با اوج‌گیری مصرف برق، تهران و برخی از استان‌ها با قطعی برق مواجه شده‌اند و ذخیره برق نیروگاهی ایران برای «نخستین بار» صفر شده است.

درهمین حال همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، روز دوشنبه ۱۱ تیر، از واردات روزانه ٧٠٠ مگاوات برق از ارمنستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان برای «تامین نیاز دوره اوج مصرف» خبر داده بود.

حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران، نیز گفته بود که امسال از ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی نیروگاه‌های برق‌آبی تنها ۵۰ درصد آن قادر به تولید برق است.

ظرفیت تولید برق ایران ۷۸ هزار و ۷۲۶ مگاوات است که ۸۱ درصد آن با نیروگاه‌های حرارتی و ۱۵ درصد آن با نیروگاه‌های برق آبی تامین می‌شود.

سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید انرژی ایران نیز کمتر از نیم درصد است.

اتلاف حدود ۱۰ درصدی برق به دلیل فرسودگی شبکه‌های انتقال یکی از مشکلاتی است که از حدود۲۰ سال پیش وجود داشته است.

قطعی دوباره برق در ایران در حالی رخ می‌دهد که در چند سال اخیر قطعی برق وجود نداشته است. در دوره جنگ ایران و عراق برق شهرهای ایران به طور مرتب قطع می شد تا اینکه مدتی پس از پایان جنگ این مشکل حل شد.

در دولت اول محمود احمدی‌نژاد اما تولید برق ایران کاهش یافت و بار دیگر در فصل تابستان قطعی برق رخ داد.

وزیر نیرو روز جمعه همچنین گفت که امسال بارندگی به طور میانگین ۲۶ درصد کمتر از سال قبل بوده است.

آقای اردکانیان هدر رفتن آب را یکی از بزرگترین مشکلات موجود در مدیریت منابع آب ایران دانست و گفت که تنها در دشت مغان استان اردبیل سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب در شبکه‌های انتقال آب از بین می‌رود.

آقای اردکانیان پیش از این نیز امسال را سخت‌ترین سال از نظر تامین آب در کشور طی نیم قرن اخیر دانسته و هشدار داده بود که ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۵ میلیون نفر امسال در وضعیت تنش آبی قرار دارند.

همچنین آن‌ طور که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض «بی‌آبی» قرار دارند و سرانه آب در سال جاری خورشیدی از شرایط بحرانی نیز عبور کرده است.

در هفته‌های گذشته تجمع‌هایی در آبادان و خرمشهر و برازجان در اعتراض به شوری و قطعی آب رخ داده است.

همچنین به گفته رئیس پلیس کازرون، درگیری بین اهالی یک روستا با مأموران نیروی انتظامی روز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه یک کشته بر جای گذاشت و به جراحت چند مأمور پلیس منجر شد.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، وبسایت انتخاب و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG