لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۳

خبرخوان

ایران تحریم آمریکا علیه علی اکبر صالحی را «بازی سیاسی» خواند

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

ایران اقدام ایالات متحده آمریکا در تحریم علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، را یک «بازی سیاسی» و فاقد ارزش خواند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن، علی اکبر صالحی، را تحریم و دلیل آن را «نقض تعهدات هسته‌ای ایران» عنوان کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش به این اقدام واشینگتن گفت: «قرار دادن افراد در لیست به اصطلاح تحریم، از جمله علی اکبر صالحی نوعی بازی سیاسی از طرف آمریکایی‌ها و از روی استیصال است و هیچ گونه ارزشی ندارد».

او همچنین تحریم سازمان انرژی اتمی ایران را «اقدامی بچگانه و فاقد هرگونه ارزش و اعتبار» خواند و تاکید کرد که «برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بر اساس نیازهای کشور با قوت هر چه بیشتر ادامه خواهد یافت».

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت امسال و در واکنش به اقدامات آمریکا، طی پنج مرحله تمام محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام را متوقف کرد و اعلام کرد که دیگر «با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اعتصاب غذای پریسا سیفی، فعال فرهنگی کرد در زندان

پریسا سیفی

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران از اعتصاب غذای پریسا سیفی، فعال فرهنگی-هنری کرد که روز ۲۱ آبان امسال در شهر سنندج بازداشت شد خبر داد.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه، منتشر شد،‌ خانم سیفی از ده روز قبل در اعتراض به ادامه بازداشت و شرایط خود دست به اعتصاب غذا زده و وضعیت جسمی وی در حال حاضر «وخیم است».

پیش از این شماری از منابع خبری حقوق بشری گزارش داده بودند که این فعال فرهنگی اهل کامیاران در بازداشتگاه برای «اعتراف اجباری» تحت فشار قرار دارد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پریسا سیفی که ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۸ به دست ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به کانون اصلاح و تربیت (زندان زنان) سنندج منتقل شد، پس از گذشت صد روز هنوز تحت فشار بازجویی و اخذ اعترافات اجباری قرار دارد.

این گزارش حاکی است که پرونده این فعال فرهنگی-هنری، مدت چهار هفته است که به دادگاه انقلاب سنندج انتقال داده شده، اما هر بار به «بهانه‌های مختلف» به تعویق می‌افتد.

این منبع حقوق بشری نوشته که قرار بازداشت موقت خانم سیفی برای سومین بار رد شده و وی در تمام مدت بازداشت، «تنها یک بار» موفق به ملاقات با خانواده خود شده است.

با وجود پیگیری‌های مداوم خانواده وی، هنوز از دلایل بازداشت و اتهامات وارده بر او اطلاعات دقیقی در دست نیست.

با این حال منابع آگاه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران گفته‌اند که خانم سیفی بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون» بازداشت شده است.

اخبار متناقض از قصد دادستان کل آمریکا برای استعفا «به خاطر توئیت‌های ترامپ»

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا (سمت راست) و دونالد ترامپ، رئیس جمهور

در حالی که بیش از دو هزار تن از کارکنان سابق وزارت دادگستری ایالات متحده خواستار استعفای ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، شده‌اند و گزارش‌هایی در مورد تمایل او برای استعفا نیز منتشر شده، سخنگوی این وزارتخانه این امر را تکذیب می‌کند.

منتقدان ویلیام بار را متهم می‌کنند که در پرونده راجر استون، از دوستان قدیمی دونالد ترامپ و مشاور سابق او که در دادگاه محکوم شده، تسلیم فشارهای رئیس جمهور شده است.

راجر استون در ماه نوامبر به خاطر ممانعت از روند تحقیقات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا دربارهٔ دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ محکوم شد.

توصیه دادستان‌های فدرال برای مجازات راجر استون ابتدا هفت تا ۹ سال زندان بود اما پس از توئیت‌های انتقادی دونالد ترامپ، وزارت دادگستری این توصیه را کنار گذاشت و در پی آن، منتقدان، ویلیام بار را متهم کردند که «به‌ جای عدم جانبداری در شغل خود، نقش وکیل رئیس جمهور را بازی می‌کند».

چهار دادستان در پرونده راجر استون نیز در اعتراض به ملغی شدن توصیه هفت تا ۹ سال زندان برای او بلافاصله استعفا کردند.

هفته گذشته ویلیام بار ، دادستان کل آمریکا، از رئیس جمهور خواست تا از توئیت کردن در مورد پرونده‌هایی که در دادگستری جریان دارند خودداری کند و گفت که این توئیت‌ها «انجام وظیفه را برای او غیرممکن می‌کند».

پس از آن نیز، روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن، روزنامه واشینگتن پست از قول سه مقام دولتی آمریکا نوشت که ویلیام بار به نزدیکان ترامپ گفته است که قصد استعفا دارد.

اما خبرگزاری آلمان روز چهارشنبه خبر داد که کری کوپک، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا، این گزارش واشنیگتن پست را «شایعه» توصیف کرده و گفته است که خبر قصد استعفای ویلیام بار به خاطر توئیت‌های ترامپ صحت ندارد.

برنده ایرانی‌فرانسوی جایزه محیط زیستی به «تقلب علمی» متهم شد

ورودی دانشگاه سوربُن پاریس

آرش درمبخش، شهروند ایرانی‌تبار فرانسوی و برنده جایزه محیط زیستی «توسعه پایدار» گوتنبرگ سوئد از سوی برخی به تقلب در پایان‌نامه دکترای خود متهم شده است.

پایان‌نامه دکترای آقای درمبخش در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه سوربن دفاع شده است و نشریه لوپوئن چاپ پاریس در گزارشی نوشته است که در متن این پایان‌نامه «شمار زیادی» موارد کپی‌کاری بدون ذکر منبع یافت شده است.

آقای درمبخش که پیش از این تلاش‌هایش باعث تصویب قانونی علیه دور ریختن مواد غذایی قابل مصرف در فروشگاه‌ها و رستوران‌های بزرگ فرانسه شده است، از اعضای حزب دست راستی «جمهوری‌خواه» فرانسه و نامزد انتخابات پیش روی شهرداری‌ها در فرانسه است.

او با رد کردن اتهام «تقلب» در پایان‌نامه خود گفته است که این اتهامات «برای بدنام کردن او» در صحنه سیاسی انتخابات مطرح شده‌اند.

منتقدان آرش درمبخش، دانشگاه سوربن را نیز به «همدستی در سرپوش گذاشتن بر تقلب علمی» متهم می‌کنند.

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی «برای بازسازی در اختیار صنایع دفاعی» ایران است

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، از سپردن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به «بخشی از صنایع دفاعی» برای بازسازی قسمت‌های آسیب‌دیده آن خبر داد.

به گزارش روزنامه همشهری، آقای حاتمی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه، ۳۰ بهمن، هیئت دولت این خبر را اعلام کرد.

وی گفت با توجه به «آسیب قابل توجه» جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ «از بخشی از صنایع دفاعی درخواست شده که در این زمینه کمک کنند تا بازسازی روی جعبه سیاه انجام شود و بعد هم بازخوانی صورت بگیرد.»

وزیر دفاع ابراز امیدواری کرد که وزارت دفاع ایران بتواند یا بر اساس «توان داخلی» یا در صورت لزوم، استفاده از «توان خارجی»، بخش‌های آسیب‌دیده جعبه سیاه یادشده را بازسازی کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین با شلیک دو موشک از سوی پدافند هوایی جمهوری اسلامی که منجر به سرنگونی هواپیما و مرگ همه ۱۷۶ سرنشین آن شد، اظهارات متناقضی درباره واگذاری یا نگه‌ داشتن جعبه سیاه این هواپیما در داخل بیان کرده‌اند.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۸ بهمن از قول محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران گزارش کرد که اگر نتوانیم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را بازخوانی کنیم، «با هماهنگی کی‌یف جعبه سیاه را برای بازخوانی به کشور ثالث می‌فرستیم».

در ابتدای هفته جاری مقامات پنج کشور مرتبط با هواپیمای اوکراینی خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیما به خارج از ایران برای بازخوانی آن شد‌ند.

تهران در حالی اصرار بر نگه داشتن جعبه سیاه این هواپیما دارد، که به اذعان مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، کارشناسان ایرانی همچنان ناتوان از بازخوانی اطلاعات آن هستند.

دولت لیبی مذاکرات آتش‌بس را پس از حمله به بندر طرابلس متوقف کرد

دود ناشی از حمله‌ای که به بندر شده است

دولت مورد قبول سازمان ملل در لیبی روز سه‌شنبه اعلام کرد که مذاکرات آتش‌بس در ژنو را پس از حمله‌ای که به بندر طرابلس صورت گرفته، متوقف می‌کند.

این دولت که به نام «وفاق ملی» شهره است می‌گوید «تا زمانی‌که شاهد موضع‌گیری قوی (قدرت‌های جهانی) علیه حفتر» و «کشورهای حامی آن نباشد» به مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل باز نمی‌گردد.

مذاکرات تازه در ژنو از روز ۲۹ بهمن آغاز شده بود که چندان دوام نیافته است.

نیروهای خلیفه حفتر که در حال مبارزه با دولت مورد حمایت سازمان ملل در لیبی هستند، روز سه‌شنبه مدعی شدند یک کشتی «حامل سلاح ترکیه» را در بندر طرابلس هدف قرار داده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که نیروهای حفتر بندر طرابلس را مورد هدف قرار داده‌اند.

برخی رسانه‌ها از جمله اسوشیتدپرس می‌گویند به نظر می‌رسد این نخستین حمله به بندر طرابلس، از زمان پیشروی نیروهای حفتر به‌سوی آن باشد.

نیروهای خلیفه حفتر از ماه آوريل عمليات تهاجمی برای تصرف شهر طرابلس را آغاز کردند.

چند دیپلمات به رویترز گفته‌ بودند که ترکیه از ماه ژانویه چند کشتی حامل سلاح و ادوات جنگی سنگین راهی بنادر طرابلس و مصراته لیبی کرده است.

سخنگوی شرکت ملی نفت لیبی گفته طرابلس در حال حاضر، و پس از تخلیه مخازن سوخت در پی درگیری‌ها، عملا هیچ مخزن عملیاتی برای ذخیره سوخت ندارد.

این شرکت هشدار داده «نتیجه آن است که کار بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها، نیروگاه‌ها و دیگر خدمات حیاتی کشوری، مختل خواهد شد».

روسیه، امارات، اردن و مصر حامی حفتر هستند و ترکیه اخیرا با دولت لیبی توافق کرد که برای حمایت آن به این کشور نیروی نظامی و جنگ‌افزار بفرستد.

موارد ابتلا به ویروس جدید در کره جنوبی طی یک روز ۵۰ درصد افزایش یافت

کارکنان ایستگاه راه‌آهن سئول در حال ضد عفونی این ایستگاه در برابر ویروس کرونا

کره جنوبی صبح ۳۰ بهمن ماه گزارش داد ۱۵ مورد تازه از ابتلا به ویروس کرونای جدید (کووید-۱۹) در این کشور ثبت شده‌است. با این افزایش ناگهانی طی یک روز شمار مبتلایان ۵۰ درصد بیشتر شده است.

آن‌طور که خبرگزاری رسمی کره جنوبی گزارش داده ۱۳ مورد جدید در شهر «دِگو» ثبت شده است. این شهر در ۳۰۰ کیلومتری سئول در جنوب شرق کشور قرار دارد.

روز سه‌شنبه اعلام شده بود یک زن ۶۱ ساله که اخیرا هیچ مسافرتی به خارج از کشور نداشته در این شهر به ویروس مبتلا شده است.

حال مقام‌های بهداشتی کره جنوبی می‌گویند ۱۳ بیمار دیگر با این شهروند در تماس یا ارتباط بودند.

این موضوع نگرانی‌ها در میان مقام‌های کره جنوبی در مورد ابتلای جهشی به ویروس را افزایش داده است.

شمار کل بیماران در کره جنوبی اکنون به ۴۶ مورد رسیده است. رقم ابتلا به کووید-۱۹ در روز سه‌شنبه ۳۱ مورد بود.

کره جنوبی تمامی کسانی که به ویروس تازه دچار شده‌اند را در قرنطینه قرار داده است. برخی مواردی که احتمال دارد به ویروس دچار شوند نیز در قرنطینه قرار گرفته‌اند. در مجموع ۱۰۳۰ نفر در حال حاضر تحت نظر قرار دارند.

در چین، مرکز اصلی شیوع ویروس تازه، موارد ابتلا دوباره با اندکی کاهش روزانه به بیش از ۷۴ هزار نفر رسید. تا صبح روز چهارشنبه ۱۳۶ نفر دیگر جان خود را از دست دادند که رقم جان‌باختگان را به ۲۰۰۴ نفر رساند.

بیشترین شمار مبتلایان و جان‌باختگان به شهر ووهان در استان هوبئی مربوط می‌شود که احتمالا مرکز شیوع ویروس تازه است.

مرکز کنترل و مقابله با شیوع بیماری‌های دولت چین، روز گذشته در نخستین گزارش جامع خود از کووید-۱۹، اعلام کرد تا کنون پیامدهای شدید بیماری در ۱۴ درصد موارد ابتلا و موارد بسیار شدید در پنج درصد دیگر رویت شده است.

این مرکز می‌گوید آمار درصدی تلفات انسانی در حال حاضر در حدود ۲.۳ درصد است که شامل ۲.۸ درصد از مردان و ۱.۷ درصد از زنان می‌شود.

دولت افغانستان: طالبان طبق توافق صلح کاهش درگیری را طی پنج روز آينده اجرا می‌کند

تجمع طرفداران مذاکرات صلح افغانستان.

وزارت کشور افغانستان روز سه شنبه ۲۹ بهمن اعلام کرد کاهش درگیری‌های مسلحانه که بین آمریکا و گروه طالبان مورد توافق قرار گرفته قرار است طی پنج روز آینده به اجرا گذاشته شود.

روزگذشته نیز عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت در جلسه کابینه افغانستان گفت که طالبان در آستانه امضا نهایی توافق صلح با آمریکا کاهش هفت روزه درگیری‌های نظامی را پذیرفته است. او افزود توافق نهایی بین آمریکا و طالبان ممکن است روز ۲۹ فوریه امضا شود.

یک سخنگوی گروه طالبان در قطر، محل برگزاری گفتگوهای صلح با آمریکا نیز گفت توافق صورت گرفته و «قبل از پایان ماه فوریه» امضا خواهد شد

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان روز دوشنبه ۲۸ بهمن گفت:«بر اساس این توافق تمامی نیروهای خارجی از افغانستان خارج خواهند شد. ما به هیچ کس اجازه نخواهیم داد از خاک افغانستان برای حلمه به کشورهای دیگر استفاده کند.»

سخنگوی طالبان افزود، به دنبال امضای این توافق و قبل از شروع مذاکرات بین جناحهای افغان قرار است حدود ۵ هزار نفر از اسرا و زندانیان طالبان آزاد شوند.

روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته گزارش داد که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا «به طور مشروط» این توافق را تایید کرده است.

نیویورک تایمز افزود، واشنگتن می خواهد که مذاکره کنندگان طالبان در قطر با صدور دستور کاهش هفت روزه درگیری ها قبل از امضای توافق نهایی صلح ثابت کنند که تمامی پیکارجویان این گروه در نقط دور افتاده افغانستان از آنها تبعیت می کنند.

دادگاه لاهه حکم ۵۰ میلیارد دلار جریمه روسیه را تایید کرد

دادگاه تجدیدنظر لاهه حکم جریمه ۵۰ میلیارد دلاری روسیه به خاطر «ضبط غیرقانونی» دارایی‌های شرکت یوکاس را تایید کرد.

دارایی‌های این شرکت به رهبری میخائیل خودورکوفسکی منتقد ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری در سال ۲۰۰۳ بر اساس رای دادگاهی در مسکو ضبط شده و به حراج گذاشته شده بود.

این شرکت متهم به فرار از مالیات شده و محکوم به پرداخت ۲۷ میلیارد دلار جریمه شده بود، اما منتقدان می‌گویند مواضع مقابله‌جویانه خودورکوفسکی با پوتین علت ضبط دارایی‌های این غول نفتی شده بود.

آقای خودورکوفسکی نیز که به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، سال ۲۰۱۳ آزاد شد. وی و شرکایش علیه دولت روسیه به دادگاه لاهه شکایت کرده و طلب ۱۱۴ میلیارد دلار خسارت کرده بودند.

سال ۲۰۱۴ دیوان لاهه روسیه را محکوم به پرداخت ۵۰ میلیارد دلار جریمه کرد و برخی دارایی‌های روسیه در اروپا ضبط شد. دو سال بعد، دادگاه محلی دیگر در لاهه آن را نقض کرد.

اکنون دادگاه تجدیدنظر لاهه می‌گوید روسیه باید این جریمه را پرداخت کند.

روسیه می‌گوید منشور جهانی انرژی در پارلمان این کشور تصویب نشده و سهامداران یوکاس نمی‌توانند با استناد به این منشور علیه روسیه اقامه دعوی کنند.

احداث دیوار مقابل خانه زاغه‌نشینان در آستانه سفر ترامپ به هند

از نارندرا مودی انتقاد شده است که برای ۱۲ سال در همین ایالت گُجَرات مقامی عالی‎‌رتبه بوده و در فقر مردم مقصر است

دولت هند در آستانه سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به این کشور، یک دیوار نیم کیلومتری در مقابل خانه زاغه‌نشینان کشید.

قرار است ماشین حامل ترامپ از خیابانی بگذرد که ۲۰۰۰ زاغه‌نشین کنار آن زندگی می‌کنند و دولت هند برای دیده نشدن آنها، یک دیوار احداث کرده که روی آن عکس‌هایی از ترامپ و نارندرا مودی نخست وزیر هند کشیده شده است.

ترامپ در دیدار از هند به شهر احمدآباد در ایالت گُجَرات سفر خواهد کرد، جایی که از یک استادیوم بازی کریکت دیدار می‌کند و در مسیر خود از کنار خانه زاغه‌نشینان خواهد گذشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام محلی گفته است این دیوار برای پنهان کردن وضعیت زاغه‌نشینان نیست و تنها برای تامین امنیت کشیده شده است، اما منتقدان می‌گویند چرا دولت پول احداث دیوار را برای بهتر کردن وضعیت زندگی زاغه‌نشینان صرف نمی‌کند.

همچنین از آقای مودی انتقاد شده است که برای ۱۲ سال در همین ایالت گُجَرات مقامی عالی‎‌رتبه بوده و در فقر مردم مقصر است.

گفته می‌شود دولت در مسیر حرکت ترامپ، به ۴۵ خانوار دیگری که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند گفته است آنجا را ترک کنند.

ترامپ دوشنبه هفته آینده برای سفری دو روزه وارد هند می‌شود.

هند با گذر از بریتانیا و فرانسه، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان شد

طبق گزارشی از اندیشکده «بررسی جمعیت جهان» (World Population Review)، هند در سال ۲۰۱۹ با عبور از بریتانیا و فرانسه به عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ظهور کرده است.

به گزارش این اندیشکده مستقر در ایالات متحده، اقتصاد هند، سال گذشته با تولید ناخالص داخلی ۲٫۹۴ تریلیون دلار به جایگاه پنجمین اقتصاد بزرگ جهان رسیده‌است.

حجم اقتصاد انگلیس ۲٫۸۳ تریلیون دلار و فرانسه ۲٫۷۱ تریلیون دلار است.

بنا بر این گزارش، از نظر برابری قدرت خرید، تولید ناخالص داخلی هند با ۱۰٫۵۱ تریلیون دلار، بیش از ژاپن و آلمان است. اما با این وجود، با توجه به جمعیت بالای هند، تولید ناخالص داخلی سرانه هند تنها ۲٬۱۷۰ دلار است (برای مقایسه، این رقم در ایالات متحده ۶۲٫۷۹۴ دلار است).

 بهاره هدایت با قرار کفالت ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد

بهاره هدایت روز ۲۱ بهمن پس از احضار به حراست دانشگاه تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود

بهاره هدایت، سخنگوی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق زنان، پس از ۹ روز بازداشت، در روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن با قرار کفالت ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

بهاره هدایت روز ۲۱ بهمن پس از احضار به حراست دانشگاه تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

وی در حین بازداشت توسط نیروهای امنیتی «ضرب و شتم» شده و از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده بود.

بهاره هدایت پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز خرداد ۸۸ بازداشت شد و دادگاه، او را به خاطر سه اتهام «توهین به رئیس‌جمهور»، «توهین به رهبری» و «اقدام علیه امنیت ملی» به هفت سال‌ و نیم زندان محکوم کرد.

خانم هدایت سال ۹۵ پس از سپری کردن دوره زندان خود آزاد شده بود.

کشته شدن یک نفر در پاوه توسط نیروهای مرزبانی ایران

پیش از این درگیری‌هایی بین احزاب مسلح کرد و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی رخ داده بود

فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه خبر داد که نیروهای این منطقه شامگاه دوشنبه یک نفر را کشته و چهار نفر را مجروح کرده‌اند.

یحیی الهی گفت که این افراد به «فرمان مأموران» برای توقف «بی‌توجهی» کرده و به راه خود ادامه دادند.

به گفته آقای الهی، ماموران به سمت این افراد شلیک کردند که یک نفر کشته و چهار نفر مجروح شدند.

آقای الهی جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرده و به هویت این افراد اشاره نکرده است.

نیروهای هنگ مرزی نوسود در شهرستان پاوه روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ به تعدادی از کولبران شلیک کردند که یک کولبر به نام احمد صحرایی کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

پیش از این در شهرستان پاوه درگیری‌هایی بین احزاب مسلح کرد و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی رخ داده بود.

رئیس آمازون ده میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اختصاص داد

جف بزوس

جف بزوس، رئیس شرکت آمازون و ثروتمندترین مرد جهان، می‌گوید فقط «برای شروع» ده میلیارد دلار جهت مبارزه با تغییرات اقلیمی اختصاص می‌دهد.

وی که ۱۳۰ میلیارد دلار ثروت دارد روز سه‌شنبه با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود گفت تغییرات اقلیمی بزرگ‌ترین تهدید برای کره زمین است و می‌خواهد برای راه‌های شناخته شده مبارزه با این پدیده و هم پژوهش برای یافتن راه‌های جدید کمک مالی کند.

وی گفته است کمک‌های مالی خود را از تابستان سال جاری آغاز خواهد کرد.

شرکت آمازون نیز اعلام کرده تا سال ۲۰۴۰ استراتژی صفر کردن انتشار دی‌اکسید کربن این شرکت را اجرایی خواهد کرد که ده سال زودتر از تعهد این شرکت بر اساس توافق تغییرات اقلیمی پاریس است.

این غول آمریکایی همچنین در نظر دارد ۱۰۰ هزار وانت برقی برای ارائه خدماتش به کار گیرد.

آقای بزوس می‌گوید باید شرکت‌های بزرگ، کوچک، دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و همه افراد جامعه جهانی به شکل جمعی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اقدام کنند.

تنها در سال گذشته ۳۳ میلیارد تن گازهای گلخانه‌ای در جهان تولید شده است.

بر اساس توافق پاریس، قرار است تا پایان قرن حاضر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به حدی کاهش یابد که رشد گرمایش زمین به بیش از ۱.۵ درجه نرسد.

اشرف غنی برنده انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان اعلام شد

کمیسیون انتخابات افغانستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که محمد اشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا، برای دومین بار متوالی برنده انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان شده است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهرماه امسال برگزار شد، اما اعتراضات رقبا به نتیجه انتخابات باعث تعویق اعلام نتایج نهایی تاکنون شده بود.

مهم‌ترین رقیب آقای غنی، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت است که در ائتلاف با ژنرال عبدالرشید دوستم معاون آقای غنی است.

در دور قبلی انتخابات نیز اعتراضات باعث تعویق تشکیل دولت شد و نهایتا آقای غنی تن به حکومت وحدت ملی داد که دوستم و عبدالله در اداره کشور سهیم باشند.

هفته گذشته آقای دوستم هشدار داد اگر نتایج «تقلبی» انتخابات به نفع آقای غنی اعلام شود، وی یک حکومت موازی به رهبری عبدالله عبدالله تشکیل خواهد داد.

بر اساس گزارش‌ها، در انتخابات مهرماه «هزاران مورد شکایت از تقلب» به کمیسیون انتخابات رسیده است.

اوکراین روسیه را به حملات سنگین متهم کرد؛ یک سرباز کشته شد

مراسم یادبود قربانیان جنگ در کی‌یف

اوکراین روز سه‌شنبه روسیه را به تلاش برای شکستن مرزهای شرقی منطقه دُنباس از طریق آتشبار ادوات سنگین متهم کرد

در حملاتی که انجام شده، یک سرباز اوکراینی کشته شده و چهار نفر زخمی شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، این حملات را «تحریکی بدخواهانه» و تلاشی برای اخلال در مذاکرات صلح عنوان کرده است.

جنگ داخلی میان جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه با دولت این کشور تاکنون ۱۳ هزار کشته بر جای گذاشته است.


روسیه سال ۲۰۱۴ منطقه کریمه اوکراین را به خاک خود ملحق کرد، موضوعی که واکنش غرب را برانگیخت و تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال کردند.

در سال ۲۰۱۵ میان نیروهای جدایی‌طلب و دولت اوکراین آتش‌بس امضا شد، اما هنوز مذاکرات صلح ادامه دارد.

دولت کی‌یف به همراه ناتو، روسیه را به فرستادن نیروها و ادوات سنگین جنگی به مناطق اشغال شده و جدایی‌طلبان متهم می‌کنند.

افزایش تنش در این منطقه در حالی است که، بر اساس توافق، روسیه و اوکراین برای مذاکرات صلح با میانجی‌گری فرانسه و آلمان آماده می‌شوند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG