لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۱۰

تجمع خانواده بخشی در مقابل دادگستری؛ مادر اسماعیل بخشی «تهدید شد»


اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، روز ۳۰ دی ماه بازداشت شد

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در اطلاعیه ای از تجمع خانواده اسماعیل بخشی،‌ عضو این تشکل و از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، در مقابل دادگستری شهرستان شوش در روز دوشنبه خبر داد.

بر اساس این گزارش، جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه هم در این تجمع شرکت کرده بودند.

تجمع‌کنندگان در مقابل دادگستری شوش، با در دست داشتن دست‌نوشت‌هایی که در آنها خواستار آزادی اسماعیل بخشی شده بودند، به ادامه بازداشت و بی‌خبری از وضعیت این فعال کارگری اعتراض کردند.

در این ارتباط، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اشاره کرد رئیس اداره اطلاعات شوش، مادر اسماعیل بخشی را که در این تجمع حضور یافته بود، ‌تهدید کرده است اما به نوع تهدید این مقام اطلاعاتی اشاره نکرد.

پیشتر، دادستان شوش روز یکشنبه و در پی مراجعه خانواده اسماعیل بخشی به دادستانی،‌ دستور بازداشت مادر او را صادر کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، در پی اقدام ماموران برای زدن دست‌بند به دستان مادر اسماعیل بخشی، ‌او از حال رفت و به بیمارستان انتقال یافت و به این ترتیب موضوع بازداشتش منتفی شد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه همچنین ادامه بازداشت اسماعیل بخشی را محکوم کرد و‌ خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط او شد.

از سوی دیگر، فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی،‌ در سخنانی که در کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه انتشار یافت، با اشاره به احضار خود به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شوش گفت که احضارش بر مبنای گزارش حفاظت اطلاعات دادگستری شوش درباره مطرح کردن شکنجه موکلش در یک مصاحبه انجام شد.

خانم زیلابی با اشاره به اینکه در این گزارش، عناوین مجرمانه‌ای مانند «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی»، ‌یعنی اشاره به شکنجه اسماعیل بخشی، و همچنین «کمک به ایجاد هجمه تبلیغاتی علیه نظام» نوشته شده بود، افزود که از پاسخ دادن به پرسش‌هایی که او را مخاطب مستقیم گزارش قرار داده بود، خودداری کرد.

وکیل مدافع اسماعیل بخشی اشاره کرد که در ابلاغیه به عنوان «مطلع» احضار شده بود اما در ماهیت امر، در جایگاه مطلع قرار نگرفته بود.

فرزانه زیلابی در بخش دیگری از سخناش گفت که با «هیچگونه اعمال فشاری» از وکالت موکلش انصراف نخواهد داد و مسئولیت اصلی‌اش را انجام تعهد حرفه‌ای وکالتی و دفاع از او می‌داند.

وی همچنین با اعلام اینکه اسماعیل بخشی که در حال پیگیری شکایت خود از مأمورین امنیتی بود، حدود یک ماه در بازداشتگاه امنیتی است، ابراز امیدواری کرد با تبدیل قرار بازداشت و آزادی‌اش، «امکان پیگیری شکایات علیه مرتکبین در یک فضای منطقی، منصفانه و بی‌طرفانه فراهم شود».

اسماعیل بخشی نخستین بار در آبان ماه و همراه با ۱۷ تن دیگر از کارگران نیشکر هفت‌تپه و سپیده قلیان، فعال مدنی، بازداشت شد. این بازداشت‌ها در جریان اعتصاب و تجمع‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه انجام شدند.

در این میان، ۱۷ کارگر بازداشتی پس از چند روز آزاد شدند،‌ اما آقای بخشی پس از ۲۵ روز و خانم قلیان پس از یک ماه آزاد شدند.

این دو پس از آزادی عنوان کردند که پس از بازداشت در شهرستان شوش و نیز در بازداشتگاه اطلاعات اهواز شکنجه شدند. اما مقام‌های دولتی و قضایی با استناد به گزارش وزارت اطلاعات که آقای بخشی از آن شکایت کرده است،‌ موضوع شکنجه را رد کردند.

پس از آن، آقای بخشی و خانم قلیان دوباره در ۳۰ دی ماه بازداشت شدند.

این برخوردهای امنیتی و قضایی، انتقاد گسترده سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های کارگری را به دنبال داشته است.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و منابع خبری/ ر.ب / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG