لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۲

یک عضو شورای شهر تهران: ۲۰ هزار میلیارد تومان در دوره شهرداری قالیباف گم شد


یک عضو شورای شهر تهران:‌ بین درآمدهای و هزینه‌های شهرداری در طول ۱۲ سال شهرداری قالیباف، ۲۰ هزار میلیارد تومان اختلاف وجود دارد

یک روز پس از گزارش شهردار تهران از«تخلفات» دوره مدیریت محمد باقر قالیباف، یک عضو شورای شهر تهران از «گم شدن» ۲۰ هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری تهران در طول سال‌های ۸۴ تا ۹۶ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجید فراهانی در جلسه روز دوشنبه ۲۵ دی، گفت که بین درآمدهای و هزینه‌های شهرداری در طول ۱۲ سال شهرداری محمد باقر قالیباف «۲۰ هزار میلیارد تومان» اختلاف وجود دارد و باید تکلیف این رقم «گم شده» مشخص شود.

وی اضافه کرد: «هر چند که برخی می‌گویند این پول برای پرداخت بدهی صرف شده اما جای سئوال است که مگر حساب و کتاب نداریم که در هیچ کجا قید نشده است که این ۲۰ هزار میلیارد تومان کجا رفته است؟».

به گفته آقای فراهانی، در گزارش شهردار تهران رقم متفاوتی از ۲۰ هزار میلیارد تومان ذکر شده است و براساس این گزارش، وضعیت ۵۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری مشخص نیست.

وی خواستار آن شد که قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود و وضعیت این پول‌ها را مشخص کنند.

این عضو شورای شهر تهران همچنین گفت که در نظرسنجی‌ها، شهرداری‌ها «جزء فاسدترین دستگاه‌ها» شناخته شده و در یک نظر سنجی، یک سوم از مراجعه کنندگان به شهرداری اعلام کرده‌اند که «از آنها از تقاضاهای خلاف ضوابط و مقررات شده است».

محمد علی نجفی، شهردار تهران، روز یکشنبه ۲۴ دی، در گزارشی از وضعیت شهرداری پایتخت ایران، شهردار و مدیران سابق این نهاد را به مواردی چون «هزینه کردن بودجه شهرداری در انتخابات ریاست جمهوری»، «استخدام ناگهانی ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات»، «خیانت در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری» و «واگذاری سلیقه ای۶۷۴ ملک» متهم کرده بود.

آقای نجفی همچنین گفته بود که شهرداری تهران قصد دارد که گزارش چهار یا پنج مورد از «تخلفات» دوره شهرداری محمد باقر قالیباف را به قوه قضائیه ارسال کند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، در واکنش به این سخنان گفته است که «معمولا مسئولین جدید نسبت به مسئولین سابق حرف‌هایی دارند. ما هم می‌گوییم گزارش کنید تا رسیدگی کنیم اما بعضی وقت‌ها حرف می‌زنند و گزارشی نمی‌دهند».

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز ۲۴ اسفند سال گذشته، با ۱۳۲ رأی موافق، ۹۰ رأی مخالف و پنج رأی ممتنع از ۲۳۳ نماینده حاضر، به رد طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای دادند.

با این حال، تعدادی از نمایندگان مجلس بار دیگر طرحی را برای انجام تحقیق و تفحص از شهرداری تهران ارائه کرده اند. این طرح هنوز در صحن علنی مجلس بررسی نشده است.

اصلاح‌طلبان که شهرداری و شورای شهر تهران را در دست دارند از اقدامات محمد باقر قالیباف انتقاد می‌کنند و معتقدند که وی در مدت ۱۲ سال شهرداری، وضعیت مالی نامناسبی را دراین نهاد به وجود آورده‌است.

«عدم انضباط مالی و افزایش هزینه‌های شهرداری»، «فروش بی‌رویه تراکم»، «افزایش نیروهای شهرداری تهران» و «فساد گسترده» از جمله انتقادهای اصلاح‌طلبان از مدیریت آقای قالیباف است.

آقای قالیباف اما تمام گزارش‌های مربوط به فساد در شهرداری را رد و اعلام کرده که حتی یک مورد «تخلف سازمان‌یافته» در این نهاد وجود نداشته‌است.

خبرگزاری ایسنا و سایر منابع خبری/ا.م/ب.ک.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG