لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۹

«دو مرزبان ایرانی» در درگیری در منطقه سردشت کشته شدند


عکس از آرشیو

گزارش ها حاکی است که در درگیری بین افراد مسلح و نیروهای مرزبانی ایران وابسته به هنگ مرزی سردشت، در آذربایجان غربی،‌ دوتن از مرزبانان کشته شدند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از «پایگاه خبری شهدای ناجا» نوشته است: این درگیری ساعت ۲۳ سه‌شنبه ۱۵ خرداد در هنگ مرزی سردشت گروهان بیوران، برجک کانی سیو آغاز شد.

طبق این گزارش، ستوان یکم یوسف پیرانه و استوار یکم محبوب قربانی در درگیری با «تعدادی شرور و وابسته به گروهک های تروریستی» کشته شدند.

رسانه های جمهوری اسلامی ایران از گروه های مسلح مخالف نیز به عنوان گروه‌های تروریستی یاد می‌کنند.

هنوز منابع رسمی ایران خبر این درگیری را تایید نکرده‌اند.

از سوی دیگر هنوز هیچ گروهی مسئولیت این درگیری را به عهده نگرفته است.

استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه طی سال های اخیر شاهد درگیری نیروهای امنیتی ایران با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی از جمله حزب دمکرات کردستان ایران و اعضای حزب حیات آزاد کردستان، موسوم به پژاک بوده است.

سال گذشته دو مرزبان و دو کارشناس سازمان آب ایران بر اثر تیراندازی در منطقه «بورالان» در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی ودر مرز ایران و ترکیه مجروح شدند که یکی از مرزبانان بر اثر شدت جراحات وارده جان سپرد.

پیش از این نیز مقام های سپاه از خثنی کردن عملیات نیروهای حزب حیات آزاد کردستان پژاک در کردستان و آذربایجان غربی خبر داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران این گروه های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند. از سوی دیگر، اما این گروه‌ها هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

با استفاده از گزارش های ایرنا و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG