لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۱

عبادی: عراق مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است اما از آن تبعیت می‌کند


نخست‌وزیر عراق می‌گوید محاصره و تحریم تنها جوامع را از بین می‌برد، نه این که حکومت‌ها را تضعیف کند.

نخست‌وزیر عراق می‌گوید که بغداد موافق تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست اما در راستای حفظ منافع خود از تحریم‌ها تبعیت می‌کند.

حیدرالعبادی روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد در یک نشست خبری اظهار داشت: «علی‌القاعده ما مخالف تحریم‌ها در منطقه هستیم. محاصره و تحریم تنها جوامع را از بین می‌برد، نه اینکه حکومت‌ها را تضعیف کند».

وی تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را «اشتباهی استراتژیک» خواند، اما در عین حال گفت: «ما به خاطر حفاظت از منافع ملت‌مان از تحریم‌ها پیروی می‌کنیم. ما از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کنیم اما به آن عمل می‌کنیم».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با آغاز مرحله اول تحریم‌ها علیه تهران روز سه‌شنبه تاکید کرد هر کسی با ایران تجارت کند، امکان تجارت با ایالات متحده را نخواهد داشت.

اختلافات ایران و ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ مدام افزایش یافته است، اما دو کشور در عین حال از بزرگ‌ترین متحدان عراق هستند و از این رو بازگشت تحریم‌های واشینگتن، دولت عبادی را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد.

دور اول تحریم‌ها علیه ایران که متعاقب خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برگشته است، تجارت فلزات، ذعال‌سنگ، صنایع خودروسازی و دسترسی به دلار را شامل می‌شود.

به دنبال این تحریم‌ها بهای نفت در روز سه‌شنبه افزایش یافت چرا که بازارهای جهانی نگرانند که این تحریم‌ها منجر به کاهش ذخایر نفتی شود.

آمریکا در مرحله بعدی تحریم‌ها که روز ۱۳ آبان آغاز می‌شود، صنعت نفت ایران را هدف قرار خواهد داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌ها علیه تهران را «گزنده‌ترین تحریم‌ها» خوانده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG