لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۲۱

آغاز عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی شهرک حویجه از دست داعش


پرواز هواپیمای ارتش عراق بر فراز حویجه

دفتر نخست‌وزیری عراق اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور از سپیده‌دم پنج‌شنبه ۳۰ شهریور عملیات آزادسازی شهرک حویجه را آغاز کردند که یکی از آخرین شهرک‌های تحت تصرف داعش در عراق محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در بیانیه حیدر العبادی آمده است که عملیات آزادسازی حویجه تنها دو روز پس از حملات نیروهای عراقی به سنگرهای داعش در استان غربی انبار آغاز شده که از استان‌های بزرگ این کشور محسوب می‌شود.

حویجه در ۲۴۰ کیلومتری شمال بغداد و در استان کرکوک واقع است که طبق برآوردها حدود ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر از نیروهای داعش همچنان در آن مقاومت می‌کنند. این شهر چند هفته پیش نیز هدف حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا قرار گرفت.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که برنامه‌ریزی برای آزادسازی حویجه به خاطر نزاع‌های سیاسی میان نیروهای امنیتی عراق، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه و پیشمرگه‌های کرد پیچیده شده است.

این شهرک بخشی از فرمانداری کرکوک به حساب می‌آید و به محل مناقشه‌ای میان دولت مرکزی عراق و دولت خودمختار اقلیم کردستان در شمال عراق تبدیل شده است، منطقه‌‌ای که قرار است به زودی شاهد همه‌پرسی برای استقلال باشد.

در این حال ژنرال یحیی رسول سخنگوی ارتش عراق اعلام کرده است که نیروهای پیشمرگه کرد به رغم تنش‌های اخیری که بر سر کرکوک وجود دارد، همچنان در عملیات پاکسازی این منطقه از شبه‌نظامیان داعش حضور دارند.

گزارش آسوشیتدپرس در ادامه به رخدادهای استان انبار می‌پردازد و به نقل از فرماندهان ائتلاف نظامی علیه داعش می‌نویسد که نیروهای عراقی روز چهارشنبه شهرک ریحانا را باز پس گرفتند.

آنها همچنین اعلام کرده‌اند که ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا با همکاری نیروهای عراقی، شبه‌نظامیان داعش را ۲۹ بار در حویجه و ۳۴ بار در استان انبار هدف حملات هوایی خود قرار داده است.

داعش در ماه‌های اخیر با از دست دادن موصل که روزگاری آن را مرکز خلافت خود خوانده بود و همچنین شهر تل‌عفر در آستانه شکست کامل در عراق قرار دارد.

XS
SM
MD
LG