لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۳۵

طوفان سهمگین ایرما در حال نزدیک شدن به فلوریدا است


طوفان ایرما روز شنبه با هم در کوبیدن بخش‌هایی از کوبا با سرعت در حال حرکت به سمت ایالت فلوریدا است.

گزارش ها حاکی است که مرکز طوفان سهمگین ایرما در حال نزدیک شدن به جنوب فلوریدا است و پیش بینی می شود که مرکز این طوفان با کمی تغییر جهت «تمپا» را درنوردد.

پیش از این اکثر پیش بینی ها حاکی از آن بود که مرکز یا «چشم» طوفان ایرما شهر میامی را در خواهد نوردید، اما اکنون گفته می شود این طوفان با کمی تغییر جهت به سمت غرب، با شهر تمپا در جنوب غربی ایالت فلوریدا برخورد خواهد کرد.

طوفان ایرما روز شنبه با هم در کوبیدن بخش‌هایی از کوبا با سرعت در حال حرکت به سمت ایالت فلوریدا است.

به گزارش رویترز، مقام های ایالتی از شش میلیو‌ن‌ها نفر در ایالت فلوریدا خواسته‌اند تا خانه و کاشانه‌ اشان را ترک کرده و به مناطق امن بروند.

طبق این گزارش، طوفان ایرما تاکنون دستکم باعث مرگ ۲۲ نفر در منطقه دریای کارائیب شده است.

ریک اسکات، فرماندار فلوریدا از شهروندانی که در مسیر طوفان هستند هشدار داده است که جان خود و خانواده اشان را به خطر نیاندازند.

هم اکنون جزیره «کی وست» در جنوب فلوریدا شاهد بادهای شدید و موج های بلند است. مقام های ایالت فلوریدا می گویند، هیچ نقطه ای در جزیره «کی وست» امن نیست.

در همین حال، مقام های میامی دستور تخلیه اجباری ساحل و مرکز این شهر را صادر کرده اند.

طوفان ایرما بامداد روز شنبه به وقت محلی به کوبا رسید. این طوفان با شدت درجه ۵، که نظر مراکز هواشناسی آمریکا، قدرتمندترین درجه‌بندی طوفان محسوب می‌شود، بخش‌هایی از شمال کوبا را درنوردید.

گزارش‌های اولیه حاکی است که طوفان ایرما در کوبا باعث قطع خطوط برق و قطع نخل‌ها شده است. هنوز گزارشی از تلفات جانی این طوفان در کوبا منتشر نشده است. اما گفته می شود پیش از طوفان یک میلیون نفر از ساکنان مناطق ساحلی کوبا تخلیه شده و به مناطق امن منتقل شده بودند.

مرکز هواشناسی آمریکا می‌گوید، از قدرت طوفان ایرما پس از درنوردیدن کوبا کاسته شده است و اکنون طوفانی با شدت درجه ۳ است و سرعت بادهای این طوفان به ۲۱۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

رویترز می‌گوید، طوفان ایرما یکی از طوفان‌های قدرتمند دریایی در یکصدسال اخیر در اقیانوس اطلس است و پیش‌بینی‌ها حاکی است که باشدت درجه ۴ به فلوریدا خواهد رسید و خرابی‌های زیادی در این ایالت به بار خواهد آورد.

مدل‌های هواشناسی پیش‌بینی می‌کنند که این طوفان به سمت غرب ایالت فلوریدا در حرکت است.

پیش‌بینی‌ها حاکی است که جزیره «کی وست» و منطقه «کیز» در جنوب ایالت فلوریدا در کانون طوفان ایرما قرار خواهند داشت.

تخلیه گسترده مردم در فلوریدا اساسا از طریق دو جاده اصلی می‌گیرد. به گفته مقامات محلی در تمامی جاده‌هایی که از ساحل فلوریدا به سمت شمال می‌روند راه‌بندان ایجاد شده است.

«سی ان ان» می گوید، برخی از مردم برای خروج از مناطق خطرناک دستکم هشت ساعت در ترافیک معطل شده‌اند.

XS
SM
MD
LG