لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۴

اسرائیل سربازانی را که به فلسطینیان حمله کرده‌ بودند «تنبیه کرد»


سربازان اسرائیلی - عکس آرشیوی است

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه ۲۸ مرداد اعلام کرد سه سربازی را که اخیرا به سوی مردان فلسطینی در ساحل غربی رود اردن نارنجک بیهوش‌کننده پرتاب کرده‌ بودند، تنبیه کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلمی که توسط دوربین‌های مداربسته ایمنی ضبط شده نشان می‌دهد که یک جیپ ارتش اسرائیل کنار چهار مرد فلسطینی در حال کشیدن قلیان، لحظه‌ای توقف می‌کند و پس از حرکت خودرو نارنجکی کنار آن مردان منفجر می‌شود.

در همین رابطه ارتش اسرائیل اعلام کرد یک درجه‌دار به خاطر «نقض مقررات نظامی» ده روز زندانی شده و دو سرباز دیگر نیز تنبیه شده‌اند.

این ویدئو یکی از تازه‌ترین تصاویر مربوط به موج خشونت‌های اخیر است که به طور وسیع در رسانه‌های اسرائیلی و فلسطینی منتشر شده‌اند.

از اواخر تابستان گذشته در جریان حملات فلسطینیان با اسلحه گرم و سرد و یا زیر گرفتن مردم با اتومبیل، ۳۴ اسرائیلی و دو گردشگر آمریکایی کشته شده‌اند. در همین مدت حداقل ۲۰۶ فلسطینی هم به ضرب گلوله نیروهای امنیتی اسرائیل کشته شده‌اند. اسرائیل مدعی است اکثر آنها مهاجم بوده‌اند.

فلسطینیان اسرائیل را متهم کرده که با این مهاجمان، حتی آنهایی که زخمی می‌شوند و یا قبل از حمله دستگیر شده‌اند، با خشونت بیش از حدی رفتار می‌کند و برای اثبات چنین اتهامی تاکنون چندین ویدیو منتشر شده است.

در مشهورترین موارد از این خشونت‌ها یک گروهبان ارتش اسرائیل به نام الور آزاریا به قتل عمد متهم شده است. فیلمی که از حادثه ضبط شده نشان می‌دهد او در شهر الخلیل در ساحل غربی رود اردن یک مهاجم فلسطینی را که زخمی شده بود به ضرب گلوله می‌کشد.

اوایل ماه اوت ۲۰۱۶ فیلم دیگری منتشر شد که نشان می‌دهد ماموران مرزبانی اسرائیل دوچرخه یک دختر بچه ۸ ساله فلسطینی را از او می‌گیرند. در ادامه فیلم دیده می‌شود که یکی از ماموران اسرائیلی دوچرخه را پشت بیشه‌ای روی زمین رها کرده است. یک داوطلب فلسطینی که برای گروه مدافع حقوق بشر بت سلم در اسرائیل کار می‌کند این صحنه‌ها را فیلمبرداری کرده است. وزارت دادگستری اسرائیل اعلام کرد رفتار این ماموران غیر حرفه‌ای بوده ولی قصد ندارد پرونده‌ای علیه آنها تشکیل دهد.

دو ویدئوی دیگری که اخیرا منتشر شده‌اند مصائب زندگی روزانه فلسطینی‌ها در مناطق اشغالی ساحل غربی رود اردن تحت حاکمیت اسراییل را نشان می‌دهند.

سخنگوی گروه مدافع حقوق بشر بت سلم می‌گوید بدون انتشار فیلم بعید بود در مورد ماجرای دوچرخه تحقیقی انجام شود.

ارتش اسرائیل می‌گوید «فارغ از اینکه از این موارد فیلمبرداری شده باشد یا نه، سربازان موظفند هر مورد از نقض مقررات و ارزش‌های سختگیرانه نیروهای مسلح را گزارش دهند».

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید یک نهاد غیردولتی و ديده‌بان در اسرائیل به نام «یش دین» می‌گوید بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ فقط ۱.۴ درصد از شکایات فلسطینیان به اعلام جرم علیه نظامیان اسرائیلی منجر شد.

ارتش اسرائیل تاکید می‌کند که سیستم قضایی آن به خوبی عمل می‌کند و درصد کم مجازات‌ها به معنای عدم اقدام ارتش نیست.

در موارد معدودی فیلم‌هایی منتشر می شوند که ادعاهای اسرائیل علیه فلسطینیان را تایید می‌کند.

ماه ژوئیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ویدئویی را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد که در آن یک مرد فلسطینی در ساحل غربی رود اردن بچه خردسالی را روی دست بلند کرده و از سربازان اسرائیلی می‌خواهد به سوی او شلیک کنند. آقای نتانیاهو از رهبران فلسطینیان خواست جلوی این کارها را بگیرند.

اما این مرد فلسطینی می‌گوید در جریان تظاهراتی در اعتراض به تصرف زمین‌های روستای آنها وقتی که دید سربازان اسرائیلی اسلحه خود را به سوی کودکان نشانه رفته‌اند او به نشانه اعتراض به این رفتار پسر خود را روی دستش بالا برده است.

اوایل ماه اوت وزیر امنیت عمومی اسرائیل اعلام کرد با اختصاص یک بودجه ۱۰ میلیون دلاری ماموران پلیس به دوربین‌های کوچکی که روی یونیفورم آنها نصب می‌شود، مجهز خواهند شد.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG