لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۰

برپایی نمایشگاه عکس و ویدئوآرت از هدیه تهرانی


نمایشگاه هدیه تهرانی در خانه هنرمندان ایران
برپایی نمایشگاه عکس‌ها و ویدئوآرت‌های هدیه تهرانی، بازیگر مطرح سینمای ایران، روز چهارشنبه هجدهم آذرماه در خانه هنرمندان ایران با استقبال فراوان دوستداران او و اهالی هنر روبه‌رو شد.

در این نمایشگاه که آبان‌گان نام گرفته است بیش از ۸۰۰ عکس با شیوه‌های متفاوت در ارائه آنها و چندین ویدئوآرت به نمایش در آمده است. شماری از اين عکس‌ها، پيش از آغاز به کار این نمايشگاه به فروش رسيده است.

موضوع بیشتر عکس‌های هدیه تهرانی آب است که به صورت رنگی و سیاه و سفید بر دیوارها و نیمکت‌های گالری‌های ممیز، میرمیران، نیلوفر و انتظامی خانه هنرمندان ایران قرار گرفته‌اند.

این نمایشگاه در کنار دیگر فعالیت‌های هنری هدیه تهرانی مکملی شده است برای شناخت بیشتر نگاه خلاقانه او برای ثبت ارتباطی غیرمتعارف با موضوعی چون آب.

خانم تهرانی خود در بروشور این نمایشگاه نوشته است: «این مجموعه ادعایی نیست در عکاسی، تنها قطره شوری است هدیه از دل دریا، ریخته در چشمانی حیران و آویخته در قاب‌هایی که تصویرگرش همان است که از نطفه تا ابد حضورش بنای رشد، جریانش تغییر مداوم و آثارش شاهکار هنر زمین است.»

او در قسمت دیگری از این بروشور نوشته است: «آبان‌گان تلاشی نیست در تفسیر رمز بی‌مرز آب. بستن این آب روان در هر قابی سودی است در بحر خویشتن که آن نیز نهری است کوچک، برای پاک کردن خون‌های ریخته بر این خاک و آبی کردن آتش دل مادران این سرزمین. دعوتم را به دیدار آبان‌گان بپذیرید... عذرم را نیز، که در توانم نبود محدود کردن تعداد این تصاویر در قاب نمایشگاه عکسی که به رسم محدودیت ذهن ما باید اندک تا به ارزش درآید. اما آن چه نامحدود است تنها در محیط این نمایشگاه محدودیت اختیار کرد. اگر چشمی در اضداد رنگ و فرم خسته شد، مشکل در وضع و قرار نگاه ماست. من هم خسته‌ام و خسته شده‌ام از این حواس و این محدوده... به هر حال هر چه بر سر من آمد، اندکی را به شما تحمیل کردم.»

نمایشگاه آبان‌گان همان طور که از نامش برمی‌آید قرار بود در آبان‌ماه برگزار شود که به دلیل برگزاری برنامه‌هایی در خانه هنرمندان و حاضر نبودن آثار خانم تهرانی به تعویق افتاد.

آبان‌گان از جمله جشن‌های باستانی ايرانيان است و به ستايش آناهيتا، ايزدبانوی آب‌های روی زمين و نگهبان پاکی در جهان، اختصاص دارد.

هدیه تهرانی متولد سال ۱۳۵۱ اولین بار با فیلم سلطان ساخته مسعود کیمیایی در سال ۱۳۷۵ به صورت حرفه‌ای کار خود را در سینما آغاز کرد و خیلی زود به خاطر چهره و بازی راحت و روانش به یکی از ستاره‌های سینمای ایران تبدیل شد.

کاغذ بی‌خط ساخته ناصر تقوایی، چهارشنبه‌سوری ساخته اصغر فرهادی، قرمز به کارگردانی فریدون جیرانی، پارتی ساخته سامان مقدم و خانه‌ای روی آب به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا از جمله فیلم‌های موفق و مطرح خانم تهرانی هستند.

هدیه تهرانی که در چند سال اخیر از سینما فاصله گرفته در حال حاضر مشغول بازی در فیلم هفت دقیقه تا پاییز ساخته علیرضا امینی است.
XS
SM
MD
LG