لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۴۲

آغاز دادگاه متهمان قتل خاشقجی؛ دادستان برای پنج نفر حکم اعدام درخواست کرد


دادستان عربستان سعودی برای پنج نفر از یازده متهم به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف سعودی، درخواست مجازات اعدام کرد.

خبرگزاری رسمی سعودی روز پنج‌شنبه ۱۳ دی گزارش داد که دادگاه متهمان به قتل آقای خاشقجی از امروز در شهر ریاض آغاز شده است. این گزارش می‌افزاید که عربستان سعودی نامه‌هایی به دادستان کل ترکیه فرستاده که مستندات این پرونده را برای دادگاه ریاض ارسال کند، اما این نامه‌ها بی‌پاسخ مانده است.

جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه واشینگتن‌پست روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، رخدادی که به سرعت ابعادی جهانی یافت و در نهایت ریاض که ابتدا منکر هر اتفاقی برای آقای خاشقجی شده بود، اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور «خودسرانه» وی را به قتل رسانده‌اند.

اما رجب طیب اردوعان، رئیس‌جمهوری ترکیه، می‌گوید عالی‌ترین مقامات عربستان سعودی و کسانی در کادر رهبری این کشور در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند که باید عدالت در مورد آنها اجرا شود.

در این میان رسانه‌های غربی انگشت اتهام را به سمت محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، نشانه رفته‌اند. شماری از سناتورهای آمریکایی نیز عنوان کرده‌اند که بررسی مستندات حاکی از ارتباط محمد بن سلمان با این قتل است.

این نهاد قانون‌گذاری در آمریکا همچنین قطعنامه‌ای تصویب کرد که در آن محمد بن سلمان مسئول قتل خاشقجی معرفی شده است. اما ریاض تاکید دارد که نه ولیعهد و نه پادشاه عربستان سعودی، هیچ کدام نقشی در این رخداد نداشته‌اند.

رجب طیب اردوغان نیز گفته که پادشاه عربستان از طراحی قتل جمال خاشقجی بی‌خبر بوده. وی اما از محمد بن سلمان رفع اتهام نکرده است. ترکیه همچنین خواستار تحقیقات بین‌المللی درباره پرونده خاشقجی شده است.

به گفته دادستان سعودی و وزیر خارجه این کشور، تاکنون ۲۱ نفر در ارتباط با این پرونده بازداشت و شش نفر از مقامات سعودی نیز از سمت‌های خود برکنار شده‌اند از جمله معاون دستگاه امنیتی عربستان و برخی از اطرافیان محمد بن سلمان.

دادستان عربستان سعودی حدود دو ماه قبل گفته بود که قصد دارد برای شماری از عاملان این رخداد درخواست مجازات اعدام کند.

منبع: شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG