لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۶

نماینده بانه: دو کولبر به ضرب گلوله نیروهای هنگ مرزی کشته شدند


عکس از آرشیو

محسن بیگلری، نماینده بانه و سقز در مجلس، روز دوشنبه ۱۳ شهریور گفته است، دوکولبر اهل این شهر به ضرب گلوله نیروهای هنگ مرزی در منطقه بازار بانه کشته شدند.

به گزارش ایلنا، نماینده بانه و سقز اظهار داشت: «امروز تیراندازی به کولبران توسط هنگ مرزی صورت گرفت و دو نفر از شهروندان بانه کشته شدند که یکی از کشته‌شدگان، دهیار شهرستان بانه بوده است.»

وی می گوید، این حادثه در منطقه «بازار بانه» رخ داده است.

این نماینده مجلس همچنین گفته است:«این افراد عمدتاً از اقشار ضعیف جامعه هستند. واقعیت این است که حتی اگر این افراد کالایی حمل می‌کنند، دلیل نمی‌شود که کشته شوند و این درحالی است که این حوادث منجر به جریحه‌دار شدن احساسات مردم کردستان و دیگر مناطق کشور می‌شود.»

وی خواستار پیگیری «پیگیری دقیق و کارشناسی»این موضوع از طریق مراجع ذیربط شده است.

محسن بیگلری اظهار داشت: درپی بروز اتفاقات مشابه سوالاتی از وزیر کشور مطرح کرده و موضوع را پیگیری کرده بودم و در یکی از مقاطع، وزارت کشور تیمی را به منطقه اعزام کرده و علاوه بر آن مسئولان از دفتر رهبری، وزارت کشور و نیروی انتظامی نیز با حضور در منطقه مسئله را پیگیری کرده بودند.

طبق این گزارش خانواده های این دو کولبر به همراه جمعی از مردم محلی روز دوشنبه ۱۳ شهریور درمقابل فرمانداری بانه تجمع کردند.

ایلنا می گوید،تجمع‌کنندگان معتقدند از آنجا که فرصت اشتغال شایسته در مناطق مرزی کردنشین محدود است و جوانان از سرِ ناچاری به کولبری روی می‌آورند، امنیت کولبران باید حفظ شود.

پیشتر رسول خضری، یک نماینده مجلس گفته بود ۷۰ هزار کولبر در مجموعِ مرزهای کشور وجود دارد. وی خواستار ساماندهی کولبران در مناطق مرزی شده بود.

گروه‌های حقوق بشری تیراندازی مستقیم و بدون هشدار به کولبران را «غیرانسانی» توصیف کرده و از این گونه اقدامات مأموران جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرده‌اند.

کولبر‌ها به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود اجناسی را از مرز‌های ایران وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

روزنامه شرق هم روز ۱۴ بهمن خبر داد که ۳۰ نماینده مجلس طرحی دوفوریتی را با هدف حمایت از کولبرها به مجلس ارائه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG